Parafa padlóburkolatok fajtái és előnyei, fektetésük
A parafa számos előnyös tulajdonsággal rendelkezik, melynek köszönhetően kiválóan alkalmas szinte bármilyen beltéri felület burkolására. Az egyik legkedvezőbb fa anyagú padlóburkoló anyag.
Parafa parketta
A parafa padlóburkolatok előnyei a következők:
- lépésállók;
- vízállók, víztaszítók, sejtszerkezetükbe nem szívódik fel a nedvesség;
- ózon és UV-állók;
- penész-, baktérium- és korhadásállók, a rovarok, rágcsálók nem támadják meg;
- kémiailag semlegesek, nem károsítják a vele érintkező anyagokat (nem összeférhetetlenek);
- ellenállnak a lúgoknak, savaknak, szerves oldószereknek;
- tartósak;
- mérettartóak, nem zsugorodnak, nem duzzadnak;
- rugalmasak, jól hajlíthatok;
- jó hangelnyelő tulajdonságúak;
- kiváló rezgéscsillapítók;
- antisztatikusak, nem vezetik az elektromosságot;
- nehezen éghetők (égéskésleltető hatásúak);
- könnyen megmunkálhatok (méretre vághatok).
- egyszerűen és gyorsan kivitelezhetők.
A parafa padlóburkolatok többféle méretben és kivitelben kerülnek forgalomba. A téglány vagy négyzetes alakú, táblaszerű elemek mérete általában 600×300; 900×150; 900×300 mm, illetve 300×300; 305×305 mm. Megkülönböztetjük a ragasztással rögzítendő, valamint a szárazon lerakható (csúsztatott) parafa padlóburkolatokat (5.25. ábra).
5.25. ábra. Parafa padlóburkolatok
a) ragasztott; b) szárazon fektetett
A ragasztással rögzíthető parafák vastagsága 3-4 mm, felületkezelés nélkül, illetve gyári felületkezeléssel (készparkettaként) készülnek. A felületkezelés nélküli burkolatok általában festhetők (színezhetők). A ragasztás nélküli parafa padlóburkolatok 10-12 mm vastag, többrétegű, rendszerint gyárilag felületkezelt készparketta elemekből állnak.
- Lássuk, mi van a padló alatt! Padlódeszka javítása
- Parafa lapok lerakása
- Különleges fa padlóburkolatok (intarzia, parafa, sportpadló)
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Jellemző rétegfelépítésük (felülről lefelé haladva) a következő:
- min. 2,5 m vastag felső parafa koptatóréteg;
- 6-8 mm vastag, speciális, nagy tömörségű HDF faforgácslemez közbenső hordozóréteg (HDF: high density fibreboard = nagy sűrűségű farostlemez);
- 1-3 mm vastag, általában parafa, alsó lépéshang-csillapító réteg.
A parafa készparketták felületét a gyártás során általában 3 réteg lakkbevonattal látják el. Az illeszkedési felületek kialakításától függően a parafa készparketta elem lehet egyszerű csaphornyos, összepattintható vagy egymásba akasztható (5.26. ábra).
5.26. ábra. Parafa készparketta elemek csatlakozása
a) csaphornyos; b) összepattintható; c) egymásba akasztható
Ragasztott parafa padlóburkolatok fektetése
A parafa padlóburkolatokat általában beton- vagy esztrichaljzatra ragasztják, melynek ez esetben is sima, száraz, por- és repedésmentes kell lennie. A burkolat vékony szerkezeti vastagságából adódóan nem engedhető meg semmilyen felületi egyenetlenség, ezért a lerakást megelőzően aljzatkiegyenlítő réteget kell képezni.
A parafa fektetéséről itt talál további képes információt.
A parafa padlóburkoló-elemek ragasztása során az aljzatot és a lapok alsó felületét egyaránt teljes felületen be kell vonni a gyártói ajánlásoknak megfelelő kontakt ragasztóanyaggal. A parafa burkolólapok hátoldalára hengerezéssel, az aljzat felületére fogas simítóval lehet felhordani a ragasztót. A burkolat lerakása során a ragasztóval bekent lapokat szorosan egymás mellé illesztik, majd gumikalapáccsal óvatosan összeütögetik. A kitüremkedő vagy elcsöppent ragasztót még frissen le kell törölni!
Festhető parafa burkolatoknál a festék felhordása történhet a burkolat ragasztása előtt (sok színből álló minták) vagy után (egyszínű minták). A leragasztást (és festést) követően a padlót 3 réteg vízbázisú parkettalakkal vagy méhviasszal felületkezelik. Ez megvédi a parafát a mechanikai sérülésektől, illetve a szennyeződés okozta elszíneződéstől. A parafa felületet tilos csiszolni!
Szárazon fektetett parafa burkolat készítése
Az úsztatott parafa burkolatok beton vagy esztrich aljzatra, szárazaljzatra, illetve meglévő fapadlóra egyaránt fektethetők. A megfelelően előkészített, szilárd aljzatra először egy párazáró (PE-) fóliát terítenek, melyet a fal mentén 5-10 cm magasan felhajtanak. Erre (ha szükséges) legfeljebb 2 mm vastag lépéshanggátló habfóliát fektetnek. Mivel azonban a parafa készparketta elemek alsó rétege általában parafa, ezért a legtöbb esetben nincs is szükség erre a rétegre.
Fektetés
A parafa parkettaelemek fektetését mindig valamely határoló fal mentén kell kezdeni úgy, hogy az első sor elemeinek hornyos (egymásba akaszthatónál a csapos) oldala essen a fal felé. Az elemek és a falsík között 10 mm hézagot hagynak, melyet ékeléssel biztosítanak. A következő sor elemeit szorosan a már lerakott elemekhez illesztik. A kapcsolódási módtól függően ez az elemek csaphornyos ütköztetésével, összepattintásával vagy egymásba akasztásával történhet. Egyszerű csaphornyos kapcsolatnál az illeszkedési felületet (hornyot) ragasztóanyaggal vonják be, majd az elemeket ütőfa segítségével finoman összeütik. A további sorokat is ennek megfelelőn fektetik le.
A különböző csatlakozásoknál (pillérek, gépészeti vezetékek, beépített bútorok stb.) az elemek méretre szabásakor a 10 mm hézagtávolságot figyelembe kell venni. A parkettaelemek lefektetését követően eltávolítják az ékeket, majd elhelyezik a hézagokat takaró szegélyléceket. A lécek kizárólag a falhoz rögzíthetők, tilos őket a burkolathoz ragasztani, szegezni!
A parafa készparketták alkalmazásának előnye, hogy könnyen és gyorsan lerakhatok, általában nem igényelnek helyszíni felületkezelést, utólag könnyen szétbonthatok. A parafa a többi fához hasonlóan folyamatosan érik. Erős napfénynek kitett helyen világosodik, fakul a színe. Ezt ugyan az UV-stabil lakk felületi bevonat mérsékelheti, de teljesen nem gátolja meg. A parafa padlóburkolatok tisztításához kizárólag a gyártó által megadott tisztítószerek használhatók.