Festés, mázolás, tapétázás
A festésnek, mázolásnak, tapétázásnak kétféle szerepe lehet: esztétikai és védelmi. A falban levő, azon kismértékben átszellőző és a páratartalmú levegő mozgását is lehetővé tevő beltéri falfesték-rétegnek higiéniai és esztétikai feladata van. A mázolás a fa- és fémszerkezeteket konzerválja.
A belső fal- és mennyezetfestés lehet:
- meszelés (fehér és színes);
- enyves festés;
- műanyag- (vízben oldódó diszperzit) alapú beltéri falfestés.
A meszelés többnyire fehér színben készül, a kötőanyag és a színezék maga a mész. Színes meszelés esetén tubusos színezéket keverünk a mésztejbe.
A meszelés anyagát célszerű egy-két nappal a felhasználás előtt feloldani, majd oldódás után akár többször is átszűrni. A jó fedés érdekében budai földet, a jó terülés érdekében tejet és lenolajat ajánlatos az oldatba keverni, mintegy 5-10 térfogatszázalékban. A megfelelő keverési arányt próbafestéssel dönthetjük el, amelyet falra vagy újságpapírra készítünk (ventillátorral gyorsíthatjuk a száradás idejét).
A meszelés technológiai sorrendje a következő:
- a munkaeszközöket és a munkaterületet a munkavégzéshez előkészítjük;
- szükség esetén a régi falfestést spatulyával eltávolítjuk (enyves festésnél bő vízzel);
- porolóecsettel lesöpörjük a port a felületről;
- a hibás felületeket mészből, lenolajból és gipszből készült glettanyaggal (glettvas igénybevételével) lesimítjuk;
- a glettelést – korongecsettel – bő vízzel összemossuk, vagy finom csiszolóvászonnal megcsiszoljuk;
- a felületet szitán átszűrt mésztejjel egy vagy a fedés érdekében több rétegben (kihagyás- és csorgásmentesen) lemeszeljük (a meszelést a mennyezeten kel kezdeni, és utoljára az ablak felőli falat meszeljük, mert az gyorsabban szárad). A meszelést mindig csak az egyes rétegek teljes száradása után szabad folytatni. Színes meszelésnél már az alapmeszelés is színes!
Meszelést általában alárendelt helyiségekben alkalmaznak, de egyre nő azok száma, akik – higiéniai szerepe mellett – felismerik a jó minőségű meszelés esztétikai értékét is.
Az enyves festés kivitelezésének sorrendje a következő:
- a régi (enyves) festés benedvesítése, kaparása, a felület mosása;
- a hibás felületek glettelése, gipszelése, esetleg fluátozása az előfestés után, amelynek az anyaga szűrt mésztej. (A fluátozás vakolatmegkötő módszer, amelynek anyaga alumínium-szulfát, magnézium-szulfát, továbbá a cink-szulfát. A vakolat vízzárását elősegíti és kivirágzását gátolja. Hasonló hatású – csak drágább – anyag a VLISIN mélyalapozó.) Majd ezeket a műveleteket szappanozás, timsózás követi;
- felhordjuk a fedőrétegeket, először a mennyezeten, majd az oldalfalakon;
- végül az esetleges vonalozást, hengerezést készítjük el.
A felület kellősítése után a festékanyag megkeverése az első feladat. A zacskós enyvet beáztatjuk, forralás nélkül felmelegítjük és kötőanyagként a festékelegyhez vegyítjük. A felületet a porszemcsék megkötése és a felület porózusságának megszüntetése céljából szappanozzák és timsózzák (10 I vízhez 1,4 kg timsó). Ezek után következhet a színes réteg felhordása. Ezt a műveletet – lehetőleg zárt térben – úgy végzik, hogy a csatlakozó felületek közben ne száradjanak ki. Különben sötétebb csík jelenik meg a találkozásoknál. Ha a festés száradása után a felületen hajszálrepedés, leveles pergés, táskásodás tapasztalható, ennek oka a túl sok enyv. Ha a festés krétásodik („fog”), akkor kevés az enyv. Ebben az esetben a felületet be kell permetezni tejjel, amely a pigment szemcséket megköti.
Manapság többnyire az egyszínű falfestést kedvelik, de vannak olyan építtetők is, akik a mintás, hengerezett falfelületeket. A hengerezés alá nem szükséges I. osztályú színes festést készíteni, mert a henger mintái „összemossák” az esetleges kisebb hibákat, felületi egyenetlenségeket.
Túl nagy belmagasság, egymástól eltérő oldalfal- és mennyezetszín esetén az oldalfalon a színeket elválasztó, vízszintes vonalazást alkalmazhatunk. A műanyagalapú diszperzites festékeknek több ismert márkája van (DISZPERZIT, EMFIX, WALLKID stb.). Ezek kemény, selymes fényű, mosható, a fal páraháztartását nem befolyásoló (lélegző) felületet képeznek. Használatuk egyszerűbb a hagyományos festési eljárásokénál.
Kivitelezésük sorrendje a következő:
- a portalanított, letisztított, hibátlan, száraz falfelületet műanyagalapú tapasszal (BREPLASTA) bevonjuk;
- a glettanyag kiszáradása után a falfelületet csiszoljuk és portalanítjuk;
- a festékanyagot a dobozán levő utasítás szerint előkészítjük, majd két-három rétegben felhordjuk (hengerezéssel, ecseteléssel, szórással).
Tapétázás
A tapétázás is a belső falfelületek díszítésére, bevonására – védelmére – szolgál.
A tapéták három fő változata:
- könnyű papírtapéta (nem veszik igénybe a vakolatot);
- középnehéz papír- és műanyag tapéta (erősebb alapot kívánnak, ezért makulatúra – papíraljzat – alkalmazása szükséges);
- nehéz műanyag, dombornyomású és szövettapéta, kárpit és bőrtapéta (szilárd vakolatot és makulatúrát igényelnek).
A tapétázás munkamenete a következő:
- a tapétázandó vakolt felületet kijavítjuk, fluátozzuk, portalanítjuk;
- a felületet a forró vízben oldott enyvvel ecseteljük, majd csirizes ragasztással felragasztjuk a makulatúrapapírt (általában csomagolópapír);
- tapétaasztalon acélvonalzó, tapétázó kés és olló segítségével méretre szabjuk a tapétaanyagot;
- a tapétaasztalon bekenjük a leszabott anyagot ragasztóval (pl. TENAX tapétaragasztó), amelyet még előző nap „bekevertünk”;
- a mennyezetet többnyire diszperziós festékkel festjük be;
- elvégezzük az oldalfalak tapétázását;
- az öntapadó tapétaszegő csíkok ragasztása (kívánság szerint).
Az oldalfalak tapétázását célszerű valamelyik saroknál elkezdeni. Miután a tapétaanyag hátoldalát – korong vagy laposecsettel – ragasztóanyaggal bevonjuk, a tapétát harmonikaszerűen összehajtogatjuk és felvisszük a létrára. A kibontott csík leengedése után mindig a függőleges (hosszabb) élét állítjuk be. A következő csíkot már ehhez illesztjük, ill. 5 mm átfedéssel is felragaszthatjuk. Végül szőrkefével a teljes felületet átdörzsöljük, a jó tapadás elérése érdekében. A tapéta felső – vízszintes élét – tapétaléccel vagy papírcsíkokkal zárjuk le.
Megjegyzendő, hogy az ún. nedves helyiségekben (konyha, fürdőszoba, W. C.) nem alkalmazhatunk enyves festést és tapétázást, mert a kötőanyagként szereplő enyv nedvesség hatására megduzzad, és a festés, ill. a tapéta leválik az aljzatáról.
Mázolás
A mázolási munkákat a következőképpen osztályozhatjuk:
- falfelületek mázolása (vakolt felületek burkolatszerű bevonata, szerelt lapok – pl. BETONYP, azbesztcement lap, faforgácslemez stb. – felületképzése);
- faszerkezetek mázolása;
- fémszerkezetek mázolása.
A mázolási munka a következő műveletekből áll:
- csiszolás, portalanítás, alapozás;
- alapmázolás, gyenge csiszolás, portalanítás;
- tapaszolás, csiszolás, portalanítás;
- fedőréteg mázolása, gyenge csiszolás, portalanítás;
- lakkozás.
A faszerkezeteket általában olajos hígítóval alapozzák (kivéve természetesen, ha már mázolva voltak). Ennek száradása után vékony alap mázréteg felhordása következik. A felületet száradás után – a jobb tapadás érdekében – csiszolják, portalanítják, majd spatulyával (szintetikus tapasszal) a egyenetlenségeket kitapaszolják. Igényesebb munka esetén ún. lakk-kittet készítenek LITOPHON-ból (fehérítőanyag) és zománcfestékből. Miután ez megszáradt, a felületet lecsiszolják, portalanítják és új alapozóréteggel vonják be. A következő napon a lakk-(zománc-) réteg is felhordható az átcsiszolt, portalanított felületre, amely ettől jellegzetes, csillogó fényt kap.
Ha a faszerkezet már volt mázolva, akkor a rajta levő mázréteg – alapos csiszolás után – első alapozórétegnek fogadható el.
A fémszerkezetek mázolása is ugyanígy végezhető, csak alapozóként míniumtartalmú anyagot használnak.
A vakolt felületek a glettelést követő olajos pórustömítés után mázolhatok.
A lemezszerű – szerelt – falfelületek mázolása is csak az alkalmazott anyagtól függő pórustömítés után kezdődhet meg.