Panelépületek hőtechnikai és energiamegtakarítási ötletei
Az energiafogyasztás az elmúlt néhány évtizedben jelentősen megnőtt és valószínűleg a következő években tovább fog nőni, különösen Kelet- és Közép-Európában, így hazánkban is. Az energiafelhasználás a lakosság, a szolgáltatás és a közfogyasztás körében egyaránt emelkedik.
Az energiaintenzitás (a fogyasztás a GDP-hez viszonyítva) Kelet-és Közép-Európában lényegesen magasabb, mint az OECD országokban. Ugyanakkor az ipar hatékonysága és az épületekben biztosított hőkomfort szintje sokkal alacsonyabb. Nem irreális az a feltevés, hogy valamikor a közeljövőben hazánkban az életszínvonal és ipari termelés eléri a nyugat-európai országok szintjét. Ehhez nagyrészt az energiafogyasztást kell csökkenteni, másrészt viszont növelni kell az energiahatékonyságot annak érdekében, hogy az energiaellátó rendszer bővítése és a légszennyezettség további növekedése elkerülhető legyen.
Az épületek nagy része az alacsony építési minőség miatt igen rossz állapotban van, és alapvető (nem statikai célú) felújításra szorul. A panelos épületeknél az energiaveszteség mértéke igen nagy, de a hőszigetelés megvalósításával, valamint a fűtési rendszer javításával elérhető energiamegtakarítás lehetősége óriási. Ha ezeket az intézkedéseket egy általános felújítással együtt – ami sokszor egyébként is aktuális – elvégezzük, a költségek, illetve az ezzel kapcsolatos megtérülési idő lényegesen csökkenthető.
A kivitelezéskor irreálisan alacsony energiaárak és a megfelelő építési anyagok hiányának eredményeképpen olyan házak épültek, amelyeknél a hőszigetelés alacsony szintű, a fűtés szabályozása nem megoldott vagy kezdetleges, a számlázás vagy fogyasztásmérés nem az egyedi energiafogyasztás alapján történt, sőt történik még ma is. Ez igen nagy méretű energiafogyasztást, „pazarlást” eredményezett, különösen a panelszerkezetű épületekben (1.fotó).
A panelos épületek építésének kezdete óta a következő négyféle alapvetően különböző típust tervezték:
- nehéz, öntöttbeton blokkokból készült falak, valamennyi elem teherhordó fal is egyben;
- a betongyárban előre elkészített falméretű, osztott betonelemek ajtókkal és ablakokkal;
- a sarkok hőszigetelésének megoldására, a hőhidak csökkentésére (mivel a lakók panaszkodtak az alacsony szintű hőkomfortra), a szobák és a falelemek mérete megnövekedett. Az ablakok mérete is nőtt, és különböző típusú könnyűbetont alkalmaznak a hőszigetelés javítására;
- az 1980-as évek eleje óta a falak már hőszigeteltek (főleg polisztirollal), két könnyűbeton réteg között helyezkedik el a szigetelőréteg.
Különösen az 1970-es évek végéig épített házaknak nagy az energiafogyasztása. A panelos háztípusok kb. 40%-a ebbe a kategóriába esik. A későbbi épületek hőteljesítménye – a magasabb szintű hőszigetelés miatt – jobb, de még itt is sok energetikai probléma merül fel.
1. fotó: Panelos technológiával készült épület
Hazánkban a lakóépületek fűtési célú energiafogyasztása gyakran 2-3-szorosa a hasonló nyugat-európai értéknek. A világítás és a fűtési célú energiafogyasztás 250-400 kWh/m2 éves szinten mozog, ugyanez az érték az OECD országaiban 150-250 kWh/m2/év. Skandináviában a jól szigetelt épületeknél ez a fogyasztás 120-150 kWh/m2/év, és az ún. alacsony energiafogyasztású házak esetén (nagyon jó határolószerkezetek, nagyon magas szintű szigetelés, passzív napenergia használata stb.) akár évi 60-80 kWh/m2.
A hőszigetelés vastagságának növelésével, a természetes és a mechanikus szellőzés okozta veszteségek csökkentésével jelentősen javítani lehet egy épület energiafogyasztását. Ha egy épületet az általános állagromlás miatt amúgy is fel kell újítani (régi ablakok kicserélése, a tető javítása stb.) akkor érdemes ezeket a teendőket egy energiahatékony felújítással egybekötni, mivel az energiafogyasztás csökkenése jelentősen lerövidítheti a megtérülési időt.
Az energiafogyasztás csökkenésén túlmenően a termikus felújítás az épület élettartamát is megnövelheti. Ez különösen így van az átnedvesedett épületeknél. Egy külső oldali „második” homlokzat alkalmazásával megvédhetjük az épületet az időjárás viszontagságaitól (beázás és a hőmérséklet-változások okozta szerkezeti elmozdulások). Ezeken túl – a lakók megelégedésére – a hőkomfort szintje jelentősen javul.
Az épületek hőszigetelésével kapcsolatos döntő tényező gyakran inkább a belső klíma javításának igénye, és nem annyira az energiafogyasztás befolyásolása. A külső falak hőmérsékletének növelése javítja a hőkomfortot. Az épületek, illetve a bennlakók hőkomfortját befolyásoló tényezők közül tekintsünk át néhányat a következőkben:
A levegő hőmérséklete:
Ha egy helyiségben valaminek a többitől eltérő felületi hőmérséklete van, akkor sugárzó hőátadás következik be a melegebb tárgytól a hidegebb környezet irányába. Például, ha valaki a hideg ablak mellé ül, úgy érzi huzat van, pedig valójában a külső és a belső légtér között nincs légcsere. A radiátorokat általában az ablak alá telepítik, hogy a hideg levegő felmelegedjen és csökkenjen a huzatérzés.
Az alacsony hőszigetelésű épületekben a hőmérsékletet gyakran azért növelik, hogy a komforthiány érzetét csökkentsék, emiatt aztán az energiafogyasztás nő. A falakon keresztül megvalósuló veszteség is nő, a belső és külső hőmérséklet közötti nagyobb hőmérsékletkülönbség miatt.
Az épületek külső felületének szigetelésével csökkenthető a környezet komfortérzéséhez szükséges szobahőmérséklet.
Hőmérséklet-különbségek:
A függőleges irányú abnormális hőmérséklet-különbözet a fej- és bokamagasság között komforthiányt okoz. A 3 °C-nál nagyobb különbözetet el kell kerülni. A falak és a szoba hőmérséklete között se legyen 3 °C-nál nagyobb különbség. A hőszigeteletlen épületekben, ahol a falfelület gyakran nagyon hideg, ez az érték többnyire magasabb. Ennek kompenzálására a szobahőmérsékletet növelik, ami még nagyobb hőmérséklet-különbséget és növekvő energiaveszteséget okoz.
A belső helyiségek relatív páratartalma:
A relatív páratartalom befolyásolja a konvekciós hőátadást, párolgás formájában. Minél magasabb a páratartalom, annál nehezebb megszabadulni a túlfűtéstől. A relatív páratartalomnak nincs lényeges hatása az emberi szervezetre, ha mértéke 30-70% között van. A páralecsapódás elkerülés miatt télen célszerű a relatív páratartalmat 40-50%) közé szorítani. A magas páratartalmú helyiségekben fontos a megfelelő módú és mértékű szellőzés biztosítása (1. később, az üzemeltetéssel foglalkozó fejezetet).
A légáramlás sebessége – huzat:
Azokban az épületekben, amelyek nem légmentes kivitelűek, egész nagy légsebesség fordulhat elő, különösen hideg időben a légnyomáskülönbségek miatt. Egy bizonyos hőmérséklet-érzékelés a légsebesség függvénye. Ha a huzat kiküszöbölhető, a hőmérséklet alacsonyabb is lehet. Bizonyos esetekben 1 °C hőmérséklet-csökkentéssel 10%o energiamegtakarítás is elérhető.
A szigetelés gazdaságos vastagsága:
A gazdaságos vastagság a legnagyobb energiamegtakarítást eredményezi a legkisebb befektetési költség mellett. Ez az érték függ a klímától, az anyag hőtechnikai jellemzőitől, az anyagköltségtől, a beépítési költségtől és az energiaáraktól (energiamegtakarítás). A hőszigetelés megvalósításának teljes költsége nemlineárisán nő, mert bár a szerelési költség a felület négyzetmétereire vonatkozóan fix, az anyagköltség a szigetelés vastagságától függ. így a szigetelés első cm-e relatíve többe kerül, mint a következő cm-ek.
Az energiaveszteség a szigetelőanyag vastagságától és a klímától függ. Ez a kapcsolat szintén nemlineáris. A többlet-megtakarítások különbsége – egy bizonyos vastagság után 8-10 cm – a szigetelés további centimétereire egyre kisebb és kisebb lesz. A szigetelési vastagság optimuma az a szám, ahol az energiaveszteség költsége és a szigetelése költsége a legalacsonyabb. A jelenlegi világpiaci árak mellett Európában a kiegészítő hőszigetelés gazdaságos vastagsága 8-12 cm!
A múltbeli tapasztalatok azt mutatják, hogy az energiaárak igen kevéssé stabilak, gyorsan változnak, és ez a változás általános trend szerint a drágulás. Az árváltozásokat sok tényező befolyásolja, ezért gazdaságossági szempontból érdemes a jelenleg gazdaságos szigetelési vastagságnál nagyobbat választani.