Utak, lépcsők és teraszok készítése
A külső létesítmények tervezése befejeződött, a kerítés, a garázs és az esetleg szükséges támfalak elkészültek. A terep a maga lejtőivel és sík részeivel már szintén elnyerte végleges alakját, az utolsó földkupacok elegyengetése is megtörtént. A tájépítés befejezéseképpen már csak a burkolattal ellátott utakat, lépcsőket és felületeket kell elkészíteni, hogy azután megkezdhessük a növények telepítését.
Mindenképpen helyesen járt el az az építtető, aki ezeknek a létesítményeknek a meghatározó anyagául a követ választotta. A kő nemcsak rendkívül tartós, hanem sokféle színben és alakban is kapható. Egyes területekhez egyenesen ideális, ilyen pl. a garázs és a telekhatár közti rész, vagy a kertkaputól a ház bejárati ajtajához vezető út.
Ne essünk azonban abba a hibába, hogy minden talpalatnyi helyet szilárd burkolattal látunk el. A bájosan kanyargó, kövezett ösvényből nagyon gyorsan terjedelmes betonút válhat, amely egyetlen fűszálnak sem ad esélyt. Jobb megoldás, ha még a nagyobb parkolóhelyeket is vízáteresztő, környezetbarát burkolattal látjuk el és lehetőleg sok zöld sávot iktatunk be.
Bazalt, gránit és burkolótégla
…ezek azok az „élő” anyagok, amelyek utak, lépcsők és teraszok burkolására alkalmasak. A nagyon változatos formákban kapható beton burkolóelemek azonban szintén mindennek elmondhatók, csak unalmasnak nem.
A „megfelelő” burkolattípus kiválasztásában nem annyira a szemmel is látható különbségek, hanem alapvetően a lerakás nehézségi foka és az anyag ára játssza a döntő szerepet.
- Csempéssze a természetet saját otthonába!
- Miből lesz a cserebogár? A kőépület nagy átváltozása
- Kerti lépcső építése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az alapvető tájékozódás megkönnyítésére a rendelkezésre álló burkolóanyagokat három csoportba osztottuk:
- Beton térburkoló elemek. Sokféle formában kaphatók és méretpontosságuknak köszönhetően lerakásuk nagyon egyszerű. Elsősorban olyan építkezőknek ajánlhatók, akik még kevés tapasztalatot szereztek a burkolómunkák terén. Áruk elfogadható, a választék sokfélesége pedig semmi kívánnivalót nem hagy maga után.
- A burkolótéglák különösen jól illenek a téglaborítású házakhoz. A burkolt felületek vörös színárnyalatai azonban mindenhol jól mutatnak. Vigyázat: a régi házak bontásából származó, tömör tégla nem alkalmas kertek talajának burkolására!
- Terméskövek. A gránit, bazalt, homokkő (alkalmilag a márvány is) durva struktúrájánál és természetes színárnyalatainál fogva kifejezetten alkalmas kerti burkolatok kialakítására. Lerakásukhoz azonban megfelelő ismeretekre és tapasztalatra van szükség, hogy a durva kövekből sík felület keletkezzen, amelyen nem botlunk el. Arról se feledkezzünk meg, hogy a terméskövek ára bizony elég magas, kivéve ha azokat más forrásból (pl. bontásból) tudjuk beszerezni.
Különböző színű és alakú anyagok keverése
Nagyobb felületek burkolásakor nagyon egyszerűen változatossá tehetjük az összképet, ha különböző anyagú és fajtájú burkolóelemeket alkalmazunk és a lerakás mintázatait is kombináljuk egymással.
Akinek még nincs kellő tapasztalata a burkolóelemek lerakásában, mintákat csak azonos vastagságú betonelemekből vagy burkolótéglából rakjon ki, így munkája biztosan eredményes lesz
Alépítmény, felépítmény, ágyazat: a teherbíró felületek alapja
A következő oldalakon a különböző burkolt felületek létrehozását fogjuk áttekinteni, előzőleg azonban ismerjük meg azokat a rétegeket, amelyeket az összes burkolattípus alatt (a választott fajtától függetlenül) azonos alapelv szerint kell elkészíteni. Itt az alépítményről, a felépítményről és az ágyazatról van szó.
- Az alépítmény általában a termett (természetes) talaj. Ha a termett (természetes) talaj annyira mélyen van, hogy a felépítmény alá feltöltésül még földet kell hordani, akkor lehetőleg homokos, vízáteresztő anyagot válasszunk.
- A felépítményt (teherviselő réteg/ fagyvédő réteg) gyalogutak és teraszok számára 0/32 szemcseméretű homokos kavicsból (ásványi zúzalékból) készítjük, amelyet az állékonyság eléréséig tömörítünk. A terhelés nem nagy, ezért elég, ha ez a réteg 15-20 cm vastag.
Egyébként a 0/32 szemcseméret azt jelenti, hogy a legnagyobb előforduló szemcse átmérője 32 mm.
Ha a természetes alapot (alépítményt) vízzáró anyag (pl. agyag vagy vályog) alkotja, akkor a vízelvezető hatás biztosításához némileg vastagabb fagyvédő rétegre (felépítményre) van szükség. A szakemberek szerint ilyen esetekben 0/45 szemcseméretű sóderből 20-30 cm rétegvastagságú felépít ményt kell készíteni.
Az ágyazat 0/2-0/3 szemcseméretű homokból vagy 2/8 szemcseméretű zúzott kőből készített, 3-5 cm vastag réteg, amelyet szintezőléccel terítünk el vízszintesen (de ne tömörítsük és ne is lépjünk rá).
A fagyvédő réteg és az ágyazat felépítésénél gondoljunk a későbbi felület vízelvezetésére is. Az átlós lejtés (a hossz- és keresztirányú lejtésből származó, eredő lejtés) ne legyen kevesebb, mint 2,5 % (2,5 cm/m).
Mielőtt a meglévő talajt eltávolítanánk és az alépítmény, valamint a felépítmény anyagát elterítenénk, zsinórokkal jelöljük ki a burkolandó felület határvonalát. A zsinórokat úgy feszítsük ki, hogy azok egyúttal a végleges burkolat magasságát is jelöljék (ügyeljünk a lejtésre). Ezután határozzuk meg a felépítmény, ágyazat és a kövezett réteg együttes vastagságát. Ilyen mélyen kell a kifeszített zsinór alatt a tükörnek elhelyezkednie. Amikor az ágyazat elsimítását végezzük, számítsunk arra, hogy ez a homok vagy zúzottkő réteg a burkolat vibrációs tömörítése során 1-2 cm-rel tömörödik.
Ha a burkolatot szürke beton burkolóelemekből készítjük, a vásárláskor ugyan pénzt takarítunk meg, burkolatunk hangulata azonban inkább autóparkolóhoz illik, nem pedig egy kerthez.
Ez a kép viszont azt bizonyítja, hogy a szürke burkolat is lehet eleven és egyedi hatású. Az ilyen elemek ugyan kissé drágábbak, a burkolatban azonban sokáig örömünket leljük.
Vörös beton burkolóelem, amely különböző formátumokban kapható és gyakori előfordulásának ellenére semmit sem veszített vonzerejéből.
Az érdes-durva felületű és szabálytalanul tört szélű beton burkolókő úgy néz ki, mint a terméskő. További előnye: az érdes felületen kisebb a csúszásveszély.
Ez a burkolattípus időtlen, reprezentatív és szabálytalan éleinek köszönhetően kissé rusztikus is.
Az utakhoz és teraszokhoz alkalmazható, nagy felületű lapok óriási választékban kaphatók.
A burkolótégla természetes színei kellemes hangulatot teremtenek. Ezzel az anyaggal megteremthető a lakótér és a kert közötti, észrevétlen átmenet.
A macskakövek lerakásához a kövek szabálytalan felülete és különböző méretei miatt sok tapasztalatra van szükség, csak így tudunk sík felületet készíteni.
Gyakran előfordul, hogy a kertépítés idejére a kassza kimerül. Ilyenkor az utakat és a parkolóhelyeket homokos kaviccsal (sóderrel) teríthetjük le.
Rétegek
A burkolóelemek alatti rétegek: alépítmény, felépítmény, ágyazat.
Itt a termett talaj alkotja az alépítményt. A talaj termőrétegét azonban maradéktalanul távolítsuk el.
Ebben a példában a burkolat felszínének olyan magasra kell kerülnie, hogy alépítmény céljára…
…először földet kell elteríteni, majd tömöríteni. Erre kerül azután a fagyvédő réteg (felépítmény).
A burkolómunkák kiindulási állapota. A fagyvédő réteg részben már a helyére került. A további tennivalókat ebben a fejezetben, négy példán mutatjuk be.
A burkolat alakját bebetonozott szegélykövek jelölik ki
A burkolat tartósan jó minőségéről az alépítményen és a felépítményen kívül a burkolt felület szegélyei gondoskodnak. A külső szegélyt alkotó elemeket vagy betonágyba kell fektetni, vagy egy oldalt elhelyezkedő betonsávval kell megtámasztani, nehogy a szélső burkolóelemek a terhelés hatására oldalirányban kiforduljanak.
Az ehhez használható beton receptje: 5-6 térfogatrész kavicsot (szemcseméret 0/32) 1 térfogatrész cementtel (CEM 32,5) és annyi vízzel keverünk össze, hogy kemény legyen. A betont hordjuk a helyére és a burkolóelemeket a kitűző zsinór mentén, vízmértékkel állítsuk be. Ha meleg van. a betonágyat azonnal takarjuk be földdel. A munka további részeire vonatkozó tudnivalókat a következő oldalakon találjuk meg. Kocsi behajtóknál és a rézsűk környékén jobb oldalirányú megtámasztást adnak a speciális beton szegélyelemek, amelyek sok beton burkolóelem-családhoz színben is illő kivitelben kaphatók. Inkább ezeket használjuk.
Azokhoz a felületekhez, amelyeken autó is jár, pontosan ugyanolyan alépítményt, felépítményt és ágyazatot kell készíteni, mint a gyalogutakhoz vagy teraszokhoz. Csak különösen nagy terhelésnél (pl. teherautó-forgalom) kell erősebb alapról gondoskodni. Ebben az esetben a burkolómunkák kivitelezését bízzuk szakcégre.
A föld kiemelése előtt feszítsük ki a szegélykövek helyzetét kijelölő zsinórokat.
A szegélyköveket rakjuk betonágyba, nehogy a burkolókövek oldalt…
…kiforduljanak. Betonlapok esetén a megtámasztáshoz oldalt elhelyezett betonsávok is elegendők.
Kocsi behajtóknál és a rézsűk környékén speciális beton szegélyelemeket érdemes alkalmazni.
Beton burkolóelemek: egyszerűen lerakhatók és olcsók
Két első példánkban azt mutatjuk meg, hogyan kell beton burkolóelemekből utat, beton burkolólapokból pedig teraszt készíteni.
A burkolómunkák is a tervezéssel kezdődnek. A helyszínrajzra vázoljuk fel a burkolandó utak és felületek elhelyezkedését (az utak minimális szélessége 75 cm legyen). Ezután döntsük el a lerakásnál alkalmazandó mintázatot. Különösen egyszerű lesz a dolgunk, ha fél burkolóelemmel eltolt futósoros kötést választunk. A nagy felületek vagy hosszú utak könnyen egyhangúvá válhatnak, ezért a „stratégiai pontokon”, pl. útelágazásoknál vagy a ház bejárati pihenőjénél a változatosság kedvéért helyezzünk el köröket vagy legyezőket (l. a jobb oldalon bemutatott lerakási mintákat).
A tervezés befejezése után rendeljük meg az anyagot: a burkolóelemeket, valamint a felépítményhez és ágyazathoz szükséges sódert és homokot.
A választott lerakási mintából próbaképpen, szárazon rakjunk ki egy nagyjából 1 m2-es területet és ezen az „élethű modellen” ellenőrizzük, hogy elégedettek vagyunk-e a látvánnyal. Ilyenkor még a terveket is módosítani lehet.
Ezután lássunk munkához
A legegyszerűbb, ha földmunkagépet kölcsönzünk és azzal a talajt olyan mélyen eltávolítjuk, hogy a tükör a burkolat végleges felülete alatt mintegy 30-40 cm-re legyen. A kiemelendő réteg mélysége a választott burkolóelemek vastagságától, továbbá a fagyvédő réteg és az ágyazat együttes vastagságától függ.
A legegyszerűbb, ha földmunkagépet kölcsönzünk és azzal a talajt olyan mélyen eltávolítjuk, hogy a tükör a burkolat végleges felülete alatt mintegy 30-40 cm-re legyen. A kiemelendő réteg mélysége a választott burkolóelemek vastagságától, továbbá a fagyvédő réteg és az ágyazat együttes vastagságától függ.
A nem teherbíró talajrétegeket szintén el kell távolítani. A kiemelt munkaárok tükrén készítsük el a burkolt felület oldalirányú szegélyezéséhez szükséges betonalapot, majd kitűző zsinór mentén ágyazzuk bele abba a szorosan egymás mellé tett elemeket. A szegélyköveket gumikalapáccsal, óvatosan ütögessük helyre és hozzuk azokat egy síkban fekvő, azonos szintre.
A szemben lévő szegélyek közti távolságot úgy válasszuk meg, hogy azt lehetőleg egész elemekkel lehessen kitölteni. Ezt még fél burkolóelemmel eltolt futósoros kötés esetén is, legalább minden második sorban biztosítani lehet.
A felépítmény készítésénél ügyeljünk a megfelelő lejtésre
A következő lépés a teherhordó és fagyvédő réteget alkotó homokos kavics (sóder) elterítése (szemcseméret 0/32). Sík terepen legalább 2,5 cm/m lejtést alakítsunk ki. Hosszú utaknál a legmagasabb pontot az út közepére vagy útelágazásokhoz tegyük. A vizet oldalirányban is el lehet vezetni. A lejtést mindig úgy alakítsuk ki, hogy az esővizet az épülettől távolodva lehessen elvezetni.
A homokos kavicsot (sódert) gereblyével egyengessük el, majd tömörítsük. Erre a célra kölcsönözzünk egy lapvibrátort. Az így előkészített teherhordó rétegre terítsük el a homokot vagy zúzott követ (ez lesz a burkolat ágyazata) és szintezőléc vagy egyenes deszka segítségével készítsük el a tükröt, amelyet már nem szabad tömöríteni és rálépni is tilos. A lehúzáshoz használt szintezőlécet az oldalt elhelyezett vezetőlécek mentén toljuk végig, ez utóbbiakat a véglegesnek szánt eséssel kell elhelyezni.
Az ágyazatot olyan magasra készítsük, hogy a burkolóelemek az oldalt elhelyezett szegélyelemeknél 1-2 cm-rel magasabbra kerüljenek. A burkolat a burkolt felület vibrációs tömörítése során pontosan ennyivel fog süllyedni. Ezután elkezdhetjük a burkolat lerakását. Az első elemeket ott rakjuk le, ahol az anyagot tároljuk. Az elemeket úgy helyezzük el, hogy az átmenő fuga a járófelületre merőleges legyen. A fuga szélessége egyébként az adott burkolóelem típusától és alakjától függ (vegyük figyelembe a gyártó ajánlásait).
A burkolat lerakásakor mindig a már elhelyezett köveken, arccal a még üres ágyazat felé térdeljünk.
Jó tanács
A munka megkezdése előtt válasszuk ki a lerakási mintát. Választhatjuk a kiegyensúlyozott hatású futósoros kötést,…
…de különböző formátumú elemekből játékosabb mintákat is kirakhatunk.
A kör alakú minták lerakása nagyobb gyakorlatot igényel, mint a burkolóelemek egyenes vonalú elhelyezése.
Ez a kiinduló állapot: a szegélyelemek már betonba vannak rakva és be is vannak állítva.
Ezután fejezzük be a fagyvédő réteg leterítését és a felületet lapvibrátorral tömörítsük.
Erre terítsük rá az ágyazatként használt homokot vagy kőzúzalékot, és állítsuk be a vezetőléceket.
Az ágyazatot lehúzó deszkával simítsuk el, de ne tömörítsük.
A gyártó által megadott fugaszélességet betartva rakjuk le a burkolóelemeket.
A fugákat kvarchomokkal töltsük ki, a felületre szórt homokot többször ide-oda seperve juttatjuk be az elemek közé.
A vízáteresztő, környezetbarát burkolatot finom szemcsés kőzúzalékkal fugázzuk.
A kész felületet deszkákkal védjük
Ha megrakott talicskát kell a friss, még nem tömörített burkolaton végigtolnunk, annak útját rakjuk ki vastag pallókkal, hogy a terhelést kellően elosszuk. így elkerülhetjük egyik-másik elem egyenlőtlen besüllyedését. A lerakás közben elkerülhetetlen járkálás hatásától a kész felületeket zsaludeszkákkal is megvédhetjük.
Időnként ellenőrizzük a fugaképet, hogy a fugák egyenesen, hullámvonalak nélkül fussanak. Előfordulhat, hogy be kell állítani az elemeket: tegyünk a burkolat szabad homlokoldalához egy deszkát és a „szökevényeket” óvatos kalapácsütésekkel térítsük vissza a helyükre.
A körök és legyezők lerakása gyakorlatot igényel
Gyakorlat teszi a mestert. Aki az első négyzetmétereket lerakta, annak már van rutinja. Innen már nincs messze, hogy esetleg „legyezőt” vagy „kört” készítsünk. Lazán lerakott köveken lépdelve menjünk be a kör középpontjába. Többször is ellenőrizzük ennek helyzetét, majd egy kerek burkolóelem lerakásával rögzítsük. A gyűrűkben lerakott, ék alakú elemek egyre nagyobb köröket alakítanak ki. Az elemeket ne csigavonalban (végtelenítve), hanem mindig zárt körökben rakjuk le.
A burkolóelemek legyező alakban való elhelyezése elvileg ugyanígy történik, de még több gyakorlatot igényel.
A körök és a legyezők lerakásának megkönnyítésére egyes gyártók idővel elkorhadó sablonokat is forgalomba hoznak, amelyeket egyszerűen az ágyazatra kell leteríteni. Az elemeket pontosan a kijelölt helyre kell rakni. A már kész burkolathoz illeszkedő átmeneti darabokat utoljára készítjük el. Az elemeket vágótárcsával (védőszemüveg, kesztyű és porvédő maszk viselése kötelező a művelet közben) vagy a kölcsönözhető hidraulikus kőtörővel lehet méretre vágni.
Amikor a teljes felület (az összes illeszkedő darabbal, körrel és legyezővel együtt) készen van, kezdődhet a behomokolás. A burkolatot ugyan keskeny hézagokkal raktuk le, járás közben azonban jól érezhető, hogy egyik-másik elem billeg. A felület stabilitását a hajszálvékony fugák kitöltése adja meg. Ehhez száraz időben sepergessünk többször ide-oda a felületen száraz, mosott kvarchomokot, míg az összes hézag el nem tömődik. Ezután tegyünk műanyag kötényt a lapvibrátor acéltalpa alá és lépésről lépésre haladva menjünk végig vele a felületen.
Jó tanács
Szegélyező paliszádok
Ha az oldalirányú szegélyezést betonpaliszádokkal akarjuk megvalósítani, ezeket legalább hosszuk egyharmadával be kell ásnunk a földbe (a burkolat kész felületének felső szélétől mérve). Az árkot olyan mélyre ássuk, hogy a cölöpök alá még egy kb. 20 cm vastag betonréteget is el lehessen helyezni (a cement és kavics aránya 1 : 6 legyen). Jelöljük meg zsinórral a későbbi felület széleit, szakaszosan töltsük be a betont az árokba és (zsinór mentén beállítva) helyezzük el az első cölöpöket.A terasz lapokból kirakott burkolatának ágyazatát nem kell pontosan síkba hozni
A másodiknak bemutatott burkolat betonlapokból készült. A felépítményhez újrahasznosított kavicsot (fagyvédő réteg) és zúzott követ (ágyazat) használtak. A kavicsot tömörítették, a zúzott követ viszont csak lazán terítették el.
Az előző példánkban szereplő burkolat lerakásával ellentétben ezt az ágyazatot nem kellett pontosan síkba hozni. A lerakást végző építkező ugyanis darabonként, gumikalapáccsal állította be a lapok végleges magasságát. Ha a lap túl mélyre került, egy ügyes fogókészülék segítségével felemelte és némi zúzott követ tett még alája. A fugákat végül homokkal töltötte ki.
Még a lapok lerakásának megkezdése előtt el kellett helyezni a vízelvezető folyókát. A lapok lejtését ugyan annak figyelembevételével alakították ki, hogy a víz a háztól elfelé folyjék, a terasz legalsó pontja után azonban egy felfelé irányuló lejtő kezdődik, a teraszt ugyanis szél és belátás ellen védve, egy teknőben helyezték el.
A megoldást ugyanolyan, ráccsal lefedett, előre gyártott betonfolyókák alkalmazása jelentette, mint amilyeneket garázsok bejáratánál és autóparkolókban szoktak használni. A folyókaelemeket 15-20 cm vastag betonalapba fektették bele, majd bekötötték az esőcsatorna ejtőcsövébe.
A terasz felépítményéhez újrahasznosított kavicsot terítettek el és azt tömörítették.
A lapok végleges elhelyezése előtt a teraszhoz csatlakozó, emelkedő terepszakasz miatt…
…betonalapon elhelyezett vízelvezető folyókát kellett beépíteni.
A vízelvezető folyókát az ereszcsatorna ejtőcsövébe kötötték be.
A lazán elterített zúzottkő ágyazatban egyenként állították be a lapok helyzetét.
Szintezőléccel állandóan ellenőrizni kellett, hogy a keletkező felület sík legyen.
Ha egy lap túl alacsonyra került, azt újra ki kellett emelni és némi zúzott követ kellett alászórni.
A fugákat végezetül zúzott kővel vagy homokkal lehet kitölteni.
A terasz elkészült, kirakhatok a nyugágyak és a kerti bútorok. Vagy szívesebben foglalkoznánk inkább az első növények elültetésével?
A természet színei
Az ellentétek szerencsés párosítása a harmónia és tökéletesség benyomását kelti. A burkolótégla használata a kertek kialakításában ezt kétféle értelemben is alátámasztja: a zöld és piros komplementer színek találkozásához a vadon növő növények és a precízen lefektetett, derékszögű burkolóelemek kontrasztja társul.
A burkolótégla mindegyik építészeti irányzathoz illik. Nem kell a háznak feltétlenül téglaburkolattal rendelkeznie ahhoz, hogy téglával burkolt utakkal és felületekkel vegyük körül. Még a hűvös eleganciájú, modern villák körül is a szó mindkét értelmében a természetbe vezető ösvényeket lehet készíteni a meleg, vörös vagy sárgás-bézs árnyalatú burkolatokkal.
A burkolótégla lerakásának megkezdése előtt tekintsük át a különböző lerakási mintákat, mert azok egészen alapvető módon meghatározzák az összképet. A beton térburkoló elemekhez hasonlóan a burkolótéglát is sokféle formátumban lehet kapni. A leggyakrabban a derékszögű elemeket választják, igaz, hogy már ezekkel is nagyon sokféle lerakási mintázatot meg lehet valósítani.
Ha még nincs kellő tapasztalatunk a burkolóelemek lerakásában, válasszuk a halszálka-, átlós, futósoros vagy parkettakötést. A gyakorlottabbak a derékszögű mintázatok mellett íves, lekerekített vagy kör alakú mintákkal is próbálkozhatnak. Ha idomelemeket is felhasználunk, ezeket szeszélyesen kanyargó utakkal egészíthetjük ki. Mindig érdemes megfigyelni már lerakott burkolatokat. Néhány hasznos ötletet a szomszédos oldalon található példák kapcsán is szerezhetünk.
Mérjük fel az épület arányait és ezeket ismételjük meg pl. a terasz alakjában – ezzel még jobban hozzájárulhatunk ahhoz, hogy a ház és a kert kapcsolatát sikeresen teremtsük meg.
Az első lépés: homokos kavics és homokalapozás
A burkolótéglák lerakása is a teherviselő rétegek, azaz az alépítmény, a felépítmény és az ágyazat felépítésével kezdődik, csak ezután következhet a tulajdonképpeni burkolómunka.
Először a meglévő talajt távolítsuk el, olyan mélyen, hogy a majdani burkolat felszíne alatt kb. 40 cm-re sík felületet kapjunk. Élére állított burkolótégláknál ez még néhány cm-rel több is legyen. Különösen fagyveszélyes vidékeken, pl. a középhegységek magasabb fekvésű területein akár 15 cm-rel mélyebbre is le kell ásni.
Már a termett talaj eltávolításakor ügyeljünk arra, hogy a burkolandó területnek a háztól a kert felé enyhe lejtése legyen (legalább 2,5 cm/m lejtés).
Ha a terepen korábban meglévő mélyedéseket kell feltölteni (pl. a korábbi építési munkagödör helyére kerülő teraszhoz), akkor a feltöltéshez használt anyagot (többnyire kitermelt földet) rétegenként (célszerűen 40-50 cm-enként) az állékonyság eléréséig tömöríteni kell. Így megkapjuk a későbbi burkolat alépítményét (a tükröt).
A terasz vagy az út széleit, ül. a lépcsőfokokat kitűző zsinórokkal jelöljük meg. A sarokpontokon vasrudakat verjünk be a földbe és a zsinórokat ezekre a rudakra feszítsük ki.
Először betonaljzatba helyezve a szegélyelemeket állítjuk be. Mutatós burkolatot kapunk, ha a szegélyt alkotó téglákat élükre állítva, a felületre kerülő elemeket viszont fektetve helyezzük el. Az élére állított elemekből készített szegély ugyan némileg több anyagot igényel, de az összkép tetszetősebb lesz.
A szegélyelemeket földnedves betonból készített ágyazatba erősítjük, 3-8 mm-es fugákkal. Szintvonalzóval rendszeresen ellenőrizzük az elemek egyenletes magasságát, a szegély egyenes vonalát kitűző zsinórral jelöljük ki.
A felület munkálatai előtt a szegély betonágyazatának kellően meg kell kötnie, ezért azt legkorábban egy nap elteltével kezdhetjük el.
Jó tanács
Érdemes tudni:
A burkolótégláknál technológiai okok miatt a keskeny hosszú oldalak egyike érdes. Ha tehát az elemeket élükre állítjuk, ügyeljünk arra, hogy ez az oldal alulra kerüljön (felső kép). Behomokolás előtt pedig ellenőrizzük, hogy a fugák egyforma szélesek-e. Ilyenkor vakolókanállal még nagyon egyszerűen korrigálhatjuk a fugakiosztást (alsó kép). Ezt a kiigazítást azonban ne vigyük túlzásba. A burkolótégla végtére is természetes burkolatnak számít, amely nyugodtan lehet egy kissé szabálytalan.A halszálkakötésnél a burkolóelemeket nem egy vonalban, hanem egymásra mindig merőlegesen helyezzük el. A következő oldalakon bemutatott példánkban ennek elkészítését ismertetjük.
Gyakran találkozunk a futósoros kötéssel. A lerakásnak ezt a módját válasszuk akkor, ha a környező építészeti kialakítás már önmagában is erősen tagolt.
A parkettakötésnél két irányban is hosszú, egyenes fugákkal van dolgunk. Fontos, hogy minden egyes elemet pontosan helyezzünk el.
Természetesen fantáziánkat burkolótégla használata esetén sem kell gúzsba kötnünk: főleg a nagy felületeket célszerű kis „intarziák” elhelyezésével fellazítani, ezeket a becsempészett „idegen” anyagok…
…még jobban „feldobhatják”. Kellő tapasztalat nélkül esetleg túl „vad” lerakási mintákat próbálunk megvalósítani. Érdemes előzetes tervet készíteni vagy a szomszédoknál található példákat szemügyre venni.
Mérjük fel az épület arányait és pl. a tetőformát ismételjük meg a terasz alakjában – ezzel még jobban megtervezhetjük a ház és a kert kapcsolatát.
A burkolás lépései
A munka előkészítése: a szegélynek készítsünk betonalapot.
Ennél a példánál a szegélyelemeket élükre állítva helyeztük el és oldalt betonnal támasztottuk meg.
A szegély elkészítése után homokos kavicsot vagy kavicsot terítettünk el a burkolandó felületen…
…és lapvibrátorral tömörítettük, míg a teljes teherbíró-képességet el nem értük.
Ezután az ágyazathoz való homokot vagy kőzúzalékot hordtuk fel, lapáttal elterítettük és…
… a vibrátorral enyhén előtömörítettük. Itt már figyelembe kell venni a tervezett lejtést.
Állítsuk be a lehúzóléc vezetősínjeit. A zsinór a burkolat…
…végleges felületét jelöli. Húzzuk le az ágyazatot. Az ágyazóréteg vastagsága legfeljebb 5 cm legyen.
A burkolat a vibrátoros tömörítés hatására 1 cm-nyit süllyed
A következő réteghez (vagyis a felépítményhez) jó néhány köbméter kavicsot vagy homokos kavicsot meg kell mozgatnunk: az anyagot el kell teríteni, majd a lapvibrátorral tömöríteni kell. Ügyeljünk arra, hogy ez a réteg mindenhol nagyjából ugyanolyan vastag legyen, így elkerülhetjük a különböző mértékű ülepedést.
A fenti munka végén a fagyálló réteg és a végleges felület között még annyi helynek kell maradnia, hogy ott a 3-5 cm vastag homokágyazat és maga a burkolóelem elférjen.
Hordjuk fel a burkolat ágyazatát: terítsünk el zúzalékhomokot, kőzúzalékot vagy 0/5 szemcseméretű homokot és ezt a réteget esetleg enyhén tömörítsük is (ez javítja a lerakási felületet). Ezután az ágyazat végleges magasságát meghatározó vezetősíneket helyezzük el, amelyeken majd a lehúzólécet fogjuk vezetni.
Keskeny felületeknél vagy kerti utaknál a szegélyperem egyúttal a lehúzóléc magassági vezetésére is felhasználható. Az ágyazat magasságának beállításakor vegyük figyelembe a burkolóelemek vastagságát és lejtését, továbbá arra is számítsunk, hogy a burkolat a vibrátoros tömörítés hatására 1 cm-nyit ülepedni fog. Ezzel a munka előkészítő fázisa befejeződött. A felület ezután sorra kerülő burkolása nagyon gyorsan megy, és ha az előkészületeket gondosan hajtottuk végre, optimális eredménnyel kecsegtet.
Ha azt akarjuk, hogy a fugák egyenesek legyenek, az első perctől kezdve kitűző zsinórok mentén dolgozzunk. Derékszögű lerakásnál ez egyszerű, mert pl. a ház vonalaihoz vagy a telekhatárhoz tudunk igazodni. Átlós fektetés esetén viszont többször is mérjük le, hogy mindenhol pontosan megvan-e a 45°-os szög.
Most aztán már tényleg a burkolótéglákon a sor. Példánkban az építkezők a halszálkakötést választották, amely a derékszögű lerakás miatt nem különösen nehéz. A burkolóelemek az egyik oldal felől elindulva, egymástól 3 mm-es távolságban kerültek a gondosan előkészített ágyazatra.
Erre a fugaszélességre két ok miatt van szükség: egyrészt eltünteti a burkolóelemek közti, elkerülhetetlen méreteltéréseket, másrészt kijelöli azt a minimális fugaszélességet, amely lehetővé teszi, hogy a fugákat később teljesen homokkal töltsük ki. Ez adja meg a burkolat szükséges stabilitását. A vízszintes erőket károsodás nélkül ugyanis csak a jól kitöltött fugák képesek átvinni. A burkolótéglákat „keresztben összekeverve” rakjuk le, azaz egyidejűleg mindig több csomagból dolgozzunk.
Amikor a lerakással nagyjából 1 m-rel tovább értünk, ellenőrizzük a fugák irányát is, ezeknek a kifeszített kitűző zsinórokra merőlegesnek kell lenniük. A szükséges korrekciókat azonnal hajtsuk végre.
A kiegészítő és illesztődarabokat a lerakás közben folyamatosan, azonnal helyezzük el. Ha mód van rá, és tudjuk a szükséges méreteket, előzetesen készítsünk el néhány illesztődarabot. A bonyolultabb alakzatokat és a ferde vágásokat egyszerre, utólag készítjük el. Ezek helyét először üresen hagyjuk. Lerakás közben a már lerakott felületen álljunk vagy térdeljünk, arccal a még üres ágyazat felé.
Nehogy az egyes burkolóelemek eltolódhassanak, az elemeket időnként véglegesen állítsuk be és azokat a fugák részleges megtöltésével rögzítsük. Amikor az összes burkolóelemet leraktuk, a fugákat kitölthetjük az ágyazathoz illeszkedő fugázóanyaggal. Zúzott kőhöz tehát zúzott kő, homokhoz homok tartozik. Nem engedhető meg, hogy a fugázóanyag leperegjen az ágyazatban esetleg található üregekbe, mert így a burkolat elveszíti stabilitását. Ha ilyen esettel találkozunk, az érintett burkolóelemet óvatosan vegyük ki. az ágyazatban lévő üreget töltsük ki és gondosan tömörítsük (előtömörítés). Ezt követően tegyük vissza az elemet és ismételjük meg a fugázást.
Még jobb lesz a burkolat stabilitása, ha a fugázóanyagot víz hozzáadásával beiszapoljuk. Ne alkalmazzunk azonban túl sok vizet, mert az ágyazat felpuhul. Ezután a felesleges homokot vagy zúzott követ seperjük le a felületről.
Keskeny felületeknél vagy kerti utaknál a szegély egyúttal a lehúzóléc magassági vezetésére is felhasználható.
A kitűző zsinórok pontosan meghatározzák a fugák későbbi helyzetét. Még…
…halszálkakötésnél is, ahol pedig a fugák nem mennek megszakítás nélkül végig, a zsinórokhoz igazodunk.
Időről időre a zsinórokra merőleges fugákat is ellenőrizzük.
A kiegészítő és illesztődarabokat a lerakás közben folyamatosan, azonnal helyezzük el.
Ferde lerakás: gyakran ellenőrizni kell a szöget (itt 45°).
Burkolótégla lerakása közben mindig a már „kész” felületen térdelünk.
Azokat az illesztődarabokat, amelyeket ferdén kell levágni, utólag készítjük el. Csak így lehet megoldani, hogy az elemek pontosan illeszkedjenek a szabadon maradt helyre.
Ezen a képen jól látható, hogy a szélső elemek éppen egy „hajszálnyira” a szegélyek előtt helyezkednek el. Ez az eredmény természetesen csak úgy érhető el, ha a szegélyelemeket maximális pontossággal állítják be.
A filigrán illesztő elemeket (mint itt ez a kis átlós elem) vágótárcsával vagy kőfűrésszel vágjuk méretre.
Az elemek méretre vágásánál ügyeljünk arra, hogy a fugáknak is maradjon hely.
A fugákba most annyi kvarchomokot töltsünk, hogy azok nagyjából félig teljenek meg.
Ha az ágyazat zúzott kőből készült, akkor a fugákat is zúzott kővel kell kitölteni.
A következő lépés a fugázóanyag beiszapolása.
Tömörítéskor a rögzített szegélytől a közép felé dolgozzunk
Most lapvibrátorral tömörítsük az egész felületet. Ennek során a vibrátort a rögzített szegélytől a közép felé mozgatjuk.
A vibrátor rezgő tömegét kis, de legfeljebb közepes frekvenciára állítsuk, nehogy szétrázza a fugakiosztást. Az is fontos, hogy a vibrátor alsó oldalát olyan bevonattal lássuk cl. amely védi a burkolatot („gumipapucs”).
A felület most már készen is van. A végleges használatba vételig azonban várjunk még néhány napot, és a felületet még egy párszor szórjuk be fugázóanyaggal. Ennek hatására a fugák teljesen megtelnek és a burkolat elnyeri optimális szilárdságát.
Hogy az új terasz felavatásáig tartó idő se teljen el hiába, a burkolóelemek maradékából gyorsan készíthetünk egy kerti grillsütőt. Ennek részletes leírása a következő két oldalon található.
Jó tanács
A behomokolt felületet lapvibrátorral tömörítjük.
Ha valaki úgy gondolja, a burkolat szilárdságának növelésére a következő fugázási művelethez…
…kétkomponensű fugázóhabarcsot is keverhet. Az anyagokat 10 percig kell keverni.
Az utolsó fugázási művelet. Várjuk meg, amíg a kétkomponensű anyag kikeményedik.
A kész burkolatot néhány napig pihentessük. Azoknál a fugáknál, amelyeket nem kétkomponensű fugázó masszával töltöttünk ki, néhány nap múlva ismételjük meg a behomokolást.
Téglából készült kerti grillsütő
Az épület saját kezű felfalazása, a fürdőszoba házilagosan elvégzett csempézése vagy a terasz házilagos burkolása után nem mindig lehet észrevenni, hogy azok egy amatőr munkái. Igazán egyénivé akkor válik a dolog, amikor a derék ezermester, a „ház- és kertépítés” kötelező penzumát maga mögött tudván, végre elengedheti magát. Mi más lenne pedig az ilyen saját készítésű, fantáziadús alkotások elhelyezésére alkalmasabb, mint a szabadidő hasznos eltöltésének színtere, a kert? Készíthetünk pl. egy téglamaradékokból épített grillezőt!
Építkezés után mindig marad némi felhasználatlan anyag. Ha pl. azt látjuk, hogy úgy 30 tér- vagy falburkoló tégla hever szanaszét, azokból gyorsan építhetünk egy kerti grillsütőt és biztosak lehetünk benne, hogy annak az egész környéken nem lesz párja. A tér- és falburkoló téglák hőállóságuknak köszönhetően különösen alkalmasak az ilyen hangulatos főző- és tüzelőhelyek építőanyagának.
Mindenekelőtt a helyszínt jelöljük ki. Szélvédett helyet keressünk, nehogy a grillezés illata elárassza a lakószobákat vagy a szomszédokat.
Grillezőnkhöz 30 db normál formátumú, azaz 24 x 11,5 x 7,1 cm (25 x 12 x 6,5 cm) méretű téglára, négy alumíniumprofilra (amelyek a szénlemez és a grillezőrács két-két vezetékét fogják alkotni), valamint a tetőhöz négy köracél rúdra és egy rézlemez darabra lesz szükségünk. És persze némi habarcsra, valamint kavicsra és cementre az alapozáshoz (l. a keretes szövegrészt ugyanezen az oldalon). A példában felhasznált szénlemez és a grillezőrács ugyan már szép kort megért, de a célnak még kiválóan megfelelt. Valamikor egy tűzhely alkatrészei voltak, amit azonban már régen kidobtak.
Ha a grillező helyet néhány téglasorral magasabbra építjük és a fugák közé további alumíniumprofilokat is elhelyezünk, akkor a parázs és a grillezőrács közötti távolságot variálni is lehet.
A tömör korpusz falazásával gyorsan végezhetünk: keverjük meg és kb. 10-12 mm vastagon hordjuk fel a habarcsot. Tegyük bele a téglákat és vízmértékkel állítsuk be azokat. Az illesztődarabokat (ezek rendszerint fél téglák) vágótárcsával vágjuk méretre, de hegyes kalapáccsal is méretre pattinthatjuk azokat. A kicsiny falak gyors felfalazása közben ne feledkezzünk meg az alumíniumprofilok elhelyezéséről!
Jó tanács
Betonalap a grillezőhöz:
A falazott kerti grillező helynek is szabályos alapra van szüksége. Az ilyen, aránylag kis alapterületű betonaljzatot házilag is nagyon egyszerűen el lehet készíteni. Mindenekelőtt a „munkagödröt” ássuk ki. Az építmény talapzata a határoló terepszintnél mintegy 50 cm-rel alacsonyabban legyen.Védelem az időjárás ellen: a tető a grillre
Amikor a habarcs teljesen megkötött, készítsük el a tetőt, amellyel tűzrakó helyünket némileg még az esőtől is megóvhatjuk. A falba 12 mm-es kőzetfúróval fúrjuk be a tetőt tartó acélrudakhoz a furatokat. A furatok legalább 20 cm mélyek legyenek. Ezután óvatos kalapácsütésekkel dugjuk be a rudakat végleges helyükre.
Fogjuk be a rézlemezt, a megfelelő helyeken hajlítsuk meg és helyezzük el a tartó rudakon. 5 mm-es acélfúróval felülről fúrjunk a lemezen át a rudakba furatokat és a réztetőt 4 popszegeccsel erősítsük fel.
Végezetül néhány jó tanács a grillezéshez: Csak a veszélytelen faszéngyújtót használjuk, spirituszt vagy benzint azonban ne. A grillezendő anyagokat tegyük alufóliára vagy speciális grillező tálcára. A parázsba cseppenő zsír füstje ugyanis ártalmas az egészségre.
A falazott grillezőhöz illesztődarabokra is szükség van, ezeket kalapáccsal is méretre lehet pattintani.
Az alumíniumprofilokat ágyazzuk bele a habarcsba. Ezek a vezetősínek tartják majd a szénlemezt és a grillezőrácsot.
A tetőszerkezetnek fúrjunk lyukakat a falba.
Az acélrudakat óvatos kalapácsütésekkel toljuk be a kifúrt lyukakba.
A tető rézlemeze befogott állapotban nagyon egyszerűen hajlítható.
Végül fúrjuk ki a tetőt rögzítő popszegecsek furatait.
Elég a munkából! A kalapácsot és vakolókanalat váltsa fel a kés és a villa. Jó étvágyat!
Készen van a „tűzhely”. Ha a grillező helyet néhány téglasorral magasabbra építjük, akkor a fugák közé további alumíniumprofilokat is elhelyezhetünk, és így a parázs és a grillezőrács közötti távolságot variálni is lehet.
Macskakő burkolat
Rómába sok út vezet, a ház bejárati ajtajához azonban csak egy. Amikor tehát ennek burkolatáról kell döntenünk, minél több példát nézzünk meg és csak azután válasszuk ki véglegesen az anyagot. Kövessük nyomon pl. az itt következő ismertetést, amely cikksorozatunk burkolással foglalkozó részének utolsó szakasza, és megtudhatjuk, hogyan jön létre terméskő burkolat.
A kockakő burkolat készítése nem könnyű feladat. Ennek két oka is van: az egyik a kőtömbök tömege, a másik pedig azok szabálytalan alakja. Ha síknak tekinthető járda- vagy teraszburkolatot akarunk készíteni, bizony, nagyon gondos munkát kell végeznünk. Itt bemutatott példánkban a burkolat nagykockakőből készült (ennek élhossza 14-18 cm). Ha ezeket a köveket kiskockakővel kombináltuk volna (élhossza 7-9 cm), akkor a lerakás még bonyolultabbá vált volna. Az ilyen munkákat hagyjuk meg a szakembereknek!
A munka a termőtalaj eltávolításával kezdődik, amelynek eredményeképpen a háztól a kert felé enyhén lejtő, sík felületet kapunk, amely a végleges kőburkolat alatt 40 cm-re helyezkedik el. Erre kerül a homokos kavics (sóder) vagy kavicsalap. A sódert elterítjük és vibrátorral előtömörítjük.
A felület sarokpontjaiban vas-rudakat verünk le a földbe, ezek közé zsinórokat feszítünk ki. Az íves vonalvezetésű utak szélének megjelölésére helyezzünk el kockaköveket, ezeket mindjárt a végleges magasságnak megfelelően állítsuk be (a legalább 2,5 cm/m lejtésről se feledkezzünk cl!).
A lerakást a szegélyelemekkel kezdjük. Ezeket sovány beton ágyazatba (mint példánkban is) vagy akár szárazon, homokos kavics rétegbe lehet rakni. A köveket gumikalapáccsal úgy állítsuk be, hogy köztük ne keletkezzenek egyenetlenségek, amelyekben esetleg elbotolhatunk.
Amikor a szegélyek készen vannak, a köztük lévő felületre terítsünk el homokot vagy zúzott követ és alakítsuk ki a 3-5 cm vastag ágyazatot. A kövek magassága nagyon egyenlőtlen, ezért az ágyazatot nem érdemes sík felületűre lehúzni. Burkolás közben óvatosan járhatunk is az ágyazaton, mivel minden egyes követ magassági irányban is egyenként kell a felülethez képest beállítani.
Néha egyszerűen nem sikerül olyan köveket találni, amelyekkel az adott helyzetű szegélyelemek között egyenletes fugaszélességet tudnánk kialakítani. Ha az utolsó fuga túl nagyra jött ki, úgy segíthetünk magunkon, hogy az adott sor összes kövét kissé „széthúzzuk” egymástól. Ha az utolsó kő nem fér be a megmaradt helyre, akkor másik, odaillő követ kell keresnünk, vagy a sor többi kövét kissé össze kell szorítanunk. A fugaszélesség azonban 8 mm-nél ne legyen kisebb.
Ezután homokoljuk be a felületet, ennek során a fugákat magasságuk mintegy kétharmad részéig töltsük fel. Vibrátorral (amelynek talpára gumi alátétet erősítettünk) tömörítsük a burkolatot. Végezetül száraz keverék formájában kapható kövezetfugázó habarcsot seperjünk be a fugák közé. majd a felületet óvatosan vizesítsük meg. A keverék megkötése után a kövek már nem billegnek, a felület stabil.
Egy másik módszer szerint a fugákat csak homokkal töltjük meg, azok így „nyitva” maradnak és az esővíz a hézagokon át el tud szivárogni.
A kockakő burkolat kavicsalapját elterítjük a tükrön.
Az íves vonalvezetésű utak széleinek megjelölésére egyesével lerakott köveket használunk.
A szegélyelemek lerakása közben folyamatosan ellenőrizzük a végleges helyzetet és a lejtést.
A szegélyelemek elhelyezése után elterítjük az ágyazatot alkotó homokot vagy zúzott követ.
Ezután az egyik szegélytől a másikig, soronként rakjuk le a burkolóköveket.
A fugák legalább 8 mm szélesek legyenek.
A fugákat kétharmad részig homokkal töltjük ki, majd vibrátorral tömörítjük a felületet.
Végezetül seperjünk be kövezetfugázó habarcsot a fugák közé, majd az egész felületet…
…óvatosan vizesítsük meg. Ha a fugázóhabarcs megkötött, a kövek többé már nem billegnek.
Ha a fugákat habarcs helyett homokkal töltjük ki, az esővíz el tud szivárogni.
Ennek az útnak a szélei nem betonágyban fekszenek: a szegélyelemeket a feltöltött föld tartja a helyükön.
Vízre a gyökereknek is szükségük van
A következő oldalakon mindazt megismerhetjük, amit a talajfelületek burkolásáról minden felelősségtudattal rendelkező építtetőnek tudnia kellene.
A talajfelületek burkolásával foglalkozó számos publikáció azt sugallja, hogy a Nyugat alkonya fog beköszönteni (utalás Spengler híres könyvére – a ford.), ha sorházunk 10 m2-es teraszát leburkoljuk. Azért ennyire mégsem drámai a helyzet, az viszont kétségtelenül igaz, hogy egy ilyen parányi kertben a növények és állatok szinte már semmi életteret nem találnak, ha még ennek a kis területnek is a negyedét-harmadát a terasz foglalja el. Ilyenkor már tényleg minden négyzetméter számít.
Tudnunk kell, hogy a burkolt felületek alatt (ezek közé tartoznak a kövezett teraszok és utak is) az élő szervezeteknek nagyon csekélyek a túlélési esélyeik. A talajfelszín és a mélyebben fekvő földrétegek közti oxigéncsere teljesen meg van bénítva, gyakorlatilag az esővíz sem jut el a talajnak ebbe a részébe.
A természet azonban csak akkor tud működni, ha a talaj esővizet tárol, lebontja a káros anyagokat és átereszti az oxigént. A burkolat ezeket a követelményeket nem elégíti ki. Egy kivétel mégis van: a „környezetbarát burkolat”, amelynek fugái vagy maga a burkolat víz- és oxigénáteresztő.
A burkolt felületek azonban még egy problémát rejtenek magukban: ha az esővíz és a hólé nem tud elszivárogni, akkor ezek a víztömegek a csatornahálózaton és patakokon át rendszerint a tisztítóberendezésbe kerülnek. A szennyvízcsatornákat az erős esőzés és a hóolvadás időszakosan annyira túlterhelheti, hogy kiöntésre is számítanunk kell, ha esővíztározó medencékkel nem gondoskodunk a lefolyás időbeni elnyújtásáról.
Ezzel a problémával a családi ház tulajdonosa is találkozik. A víz- és csatornadíjak ugyanis a tisztítóberendezésekre, esővíztározó medencékre és egyéb vízelvezető létesítményekre fordítandó összegeket is tartalmazzák.
Az esővíz életet ad – de csak akkor, ha nem a lefolyón át távozik
Sok város és község pénzügyi eszközökkel is támogatja azokat a háztulajdonosokat, akik igazolni tudják, hogy telkük egyáltalán nem, vagy csak kis mértékben terheli a csatornahálózatot.
Aki tehát környezetbarát burkolat mellett dönt, az egyrészt pénzt takarít meg, másrészt a természettel is jót tesz. Nem árt, ha ezzel a fontos kérdéssel kapcsolatban tájékozódunk az „elszivárgás”, „elpárolgás” és „elfolyás” témakörében.
- Elszivárgás. Az esővizet és a hóiét a talaj veszi fel, az élőlények így hozzájutnak legfontosabb életelemükhöz. Egy másik szempont azonban szintén nagyon fontos: a kiszáradás miatt a házat körülvevő talaj összezsugorodhat, ennek következtében a házon ülepedési repedések jelenhetnek meg. A vízáteresztő, környezetbarát burkolattal ezért bizonyos körülmények között az épület súlyos károsodását is megakadályozhatjuk.
- Az esővíz párolgása a levegő nedvességtartalmának megfelelő szinten tartása szempontjából fontos. Ha a levegő nedvességtartalma túl kicsi, ennek káros hatásai vannak az ember légútjaira, ugyanakkor mindez a fák és bokrok növekedését is hátráltatja. Az esővizet tehát azért kell a talajban tárolni, hogy az azután lassan tudjon elpárologni.
- Az aszfaltburkolatú felületek úgy működnek, mint a napkollektorok. Ha süt a nap, a környező légrétegeket annyira felhevítik, hogy azokban a közvetlen környezethez képest nagy hőmérséklet-különbségek keletkeznek. Ilyen környezetben nem lehet kellően kikapcsolódni.
- Ha a burkolatra kerülő víz elpárolgását vagy elszivárgását lehetővé tesszük, akkor folyókákat sem kell beépíteni. A környezetbarát burkolat alkalmazásával tehát jelentős összeget takaríthatunk meg.
A lefolyási tényező megadja, hogy mennyi víz folyik a csatornába
A beton- és aszfaltfelületek lefolyási tényezője 0,9, azaz a rájuk kerülő víz 90 %-a elfolyik. Ezzel szemben a gyephézagos burkolókövek lefolyási tényezője 0,4-0,5, a gyepfelületé pedig egyenesen 0,2-0.
A gyepfelület 0,2 tényezője így magyarázható: forró nyári időben, ha a felső, vályog- és agyagtartalmú talajrétegek kiszáradtak, egy hirtelen jött, heves eső után a víz közvetlenül a csatornába folyik. Eltart egy ideig, mire a talaj újra felpuhul és képessé válik a víz felvételére. Tudnunk kell, hogy a talajba elszivárgó vízmennyiség nem teljes mértékben a talajvizet növeli. A tárolt víz nagyobb része elpárolog.
Ha így nézzük a dolgot, a gyepfelület nem a legalkalmasabb talajtakaró, amennyiben az a célunk, hogy minél több vizet juttassunk a talajvízhez. Ilyen irányú kísérletek azt mutatták, hogy egy vízáteresztő burkolati rendszer az esővíz elszivárogtatása szempontjából hatékonyabb, mint a gyep, feltéve, hogy az ágyazat és az alatta lévő rétegek szintén vízáteresztők. A legfelül elhelyezkedő burkolt felület ugyanis akadályozza a párolgást. Az esővíz így lassan a talajba tud szivárogni.
Ha az alépítmény (termett talaj, pl. vályog) kevésbé vízáteresztő, akkor a kavics vagy homokos kavics felépítmény veszi át a víztároló szerepét, de arra azért ügyeljünk, hogy tartós vízzárványok ne alakuljanak ki. Kedvezőtlen adottságú alaptalaj esetén alakítsunk ki lejtőt, hogy a felesleges vizet elvezessük.
Az alépítményt, felépítményt és az ágyazatot tehát pontosan ugyanúgy kell előkészíteni, amint azt az előző oldalakon szereplő példákon bemutattuk (teherhordó homokos kavics réteg: vastagsága 15-20 cm, szemcsemérete 0/32; ágyazat: vastagsága 3-5 cm. szemcsemérete 0/3-0/8). Ha környezetbarát burkolatnál a fugákat zúzott kővel töltjük ki. mert nem akarjuk, hogy a növényzet megtelepedjen, akkor az ágyazatot is zúzott kőből kell készíteni.
Felületek vízáteresztő módon való burkolására különböző rendszerek egész sora kapható. Alkalmazhatunk pl. beton térburkoló elemeket, amelyeknél műanyag távtartók gondoskodnak róla, hogy az elemek között a fugák mindig egyenlő szélesek legyenek. A távtartók fából is készíthetők, ezek az idők folyamán elkorhadnak és humusszá válnak.
Vannak olyan környezetbarát térburkoló elemek is, amelyek egyik oldalán távtartó bütyköket képeztek ki.
Azokat a térburkoló elemeket, amelyeknek mindegyik oldalára tettek távtartó bütyköket, a következőképpen lehet alkalmazni: ha lerakáskor két ilyen távtartó szembe fordítva éppen találkozik, akkor kétszeres fugaszélességet kapunk. Ha viszont az elemeket úgy rakjuk le, hogy a távtartók egymáshoz képest el legyenek tolva, akkor egyszeres fugaszélesség jön létre.
A következő változat a letört sarkú burkolóelem. Ha a köveket szorosan egymás mellé rakjuk, a sarkokon kis csatornák jönnek létre, amelyek közvetlenül levezetnek az ágyazatba és lehetővé teszik a víz elszivárgását.
Ne feledkezzünk meg a gyephézagos burkolóelemekről sem! Az átlós bordákon biztosabban lehet járni, a nagyméretű gyepkamrák nagy felületű füvesítést tesznek lehetővé.
Érdekes változat a vízáteresztő elem
Ez a nyitott pórusa burkolóelem képes arra, hogy felvegye a vizet, ezzel lehetővé teszi, hogy számottevő távolság nélkül, szoros hézagokkal rakják le. Még ebben az esetben is biztosak lehetünk abban, hogy az alsó rétegekbe elegendő víz jut le. Lerakáskor ezzel az elemmel szorosan meg lehet közelíteni a növényzet határát, az alá kerülő gyökerek elegendő vízhez jutnak.
Egy meghatározott burkolóelem kiválasztása előtt pontosan fogalmazzuk meg a burkolattal szembeni elvárásainkat és mérjük fel az erre a célra rendelkezésre álló pénzeszközeinket.
- Olcsó: A közismert gyephézagos burkolóelemek parkolókhoz ugyan jól megfelelnek, de nem túl szépek.
- Közepes árfekvésűnek tekinthető az olyan burkolat, amely a szokásos burkolóelemekből, vízáteresztő fugákkal készül (távtartókkal vagy bütykökkel). A fugákat zúzott kővel töltjük ki. Ha a felület járhatóságra is fontos, ne hagyjunk túl széles fugákat.
- Árban a legfelsőbb kategóriába esnek, de szó szerint a legtisztább megoldást képviselik a műgyantával kiöntött, vízáteresztő hézagok. A vízáteresztő képesség (a fugák 20 %-os arányát feltételezve) a percenként 16 L-t is eléri.
Bosszantó, ha az apró zúzottkő szemcséket takarításkor kiseperjük a fugákból, de főleg az, ha ezek a szemcsék beszorulnak cipőtalpunk récéi közé. Ha ilyen cipővel bemegyünk a házba, csúnyán összekarcolhatjuk a padlóburkolatot. Jobb ezért, ha vízáteresztő burkolóelemeket vagy vízáteresztő fugázóhabarcsot has/nálunk.
A víz csak akkor tud a talajba beszivárogni, ha a burkolat és annak alépítménye vízáteresztő.
A termett talaj vízzáró? Alakítsunk ki lejtést, ez megakadályozza, hogy összegyűljön a víz.
A gyephézagos burkolóelemek a nem túl tetszetős, szürke beton térburkoló elemek „természetbarát” megfelelői.
Ha már mindenképpen szürke, akkor inkább ilyen legyen: sok zölddel a kövek között.
Ezeknek a burkolóelemeknek az egyik oldalán távtartók vannak.
Ha a zúzott kővel kitöltött fugák ennyire szélesek, akkor ugyan sok vizet vesznek fel, de nehéz rajtuk járni.
Ezen a képen jól látható a zúzottköves fugák hátránya: a felület sohasem teljesen tiszta.
A segítséget a vízáteresztő fugázóhabarcs jelenti. Az anyagot kötőszerrel kell…
…összekeverni. Az elegyet addig keverjük, amíg pépes masszát nem kapunk.
A kitöltendő fugák legalább 3 cm mélyek legyenek. A felületet vizezzük meg.
A fugázóhabarcsot gumi tolólappal juttatjuk be a fugákba.
A felesleges habarcsot 20-30 perc múlva egyszerűen le lehet seperni.
A környezetbarát burkolathoz a teherhordó rétegeket pontosan ugyanúgy készítjük el, mint a többi burkolattípusnál: hordjuk fel és tömörítsük a teherhordó réteget (felépítményt), majd terítsük el azon a homokágyazatot.
A burkolóelemeket szoros hézagokkal rakták le. ezért erről a burkolatról nem tételeznénk fel, hogy vízáteresztő. A titok nyitja: maga az anyag nyitott pórusú és így átereszti a vizet és az oxigént.
A szokásos burkolat (az ábrán téglaburkolat látható), ha azt 3-5 mm fugaszélességgel rakják le, vízáteresztő ugyan, a nagyobb mennyiségű esővíz azonban nem szivárog el elég gyorsan
Klinker burkolóelemek is kaphatók vízáteresztő kivitelben („gyephézagos klinker”).
A „gyephézagos klinker” mellett más fajták is kaphatók, mint pl. ezek a szivárgó nyílásokkal ellátott elemek.
„Fugázóhabarcs” termőföldből, homokból és zúzott kőből
Ha azt akarjuk, hogy a fugákban megtelepedjenek a növények, az üregek kétharmad részét termőtalaj, homok és zúzott kő keverékével töltsük meg. A fűmagokat mindjárt bele is keverhetjük ebbe a táptalajba. A fugákba azonban később is bele lehet vetni a füvet, fontos, hogy a felületek vibrátoros tömörítését a fugák kitöltése után végezzük. Csak a beton burkolóelemeket kell a fugák kitöltése előtt vibrálni.
Gerendákból és bazaltból épített kerti lépcső
Cikksorozatunk burkolással foglalkozó részét egy lépcső ismertetésével fejezzük be, amely a kert két szintjét köti össze. Átvitt értelemben azonban a következő fejezetbe is átvezet, amely a faanyagnak a kertben való felhasználásával foglalkozik.
A lejtős telkek különböző szinteken elhelyezkedő útjait és teraszait általában az egyébként is alkalmazott burkolóelemek családjához tartozó, színben összeillő lépcsőfokokkal vagy paliszádokkal lehet egymással összekötni. A példánkban szereplő esetben a lépcső kövezett útról egy magasabban fekvő, fával burkolt teraszra vezet. Az átmenetre különösen tetszetős megoldást sikerült találni azzal, hogy a lépcsőben mind a két anyagot alkalmazták.
A lépcsőfokok fatelítéssel impregnált erdeifenyő-gerendákból készültek. A régebben ilyen célra gyakran alkalmazott vasúti talpfákat ne használjuk (mérgezők!). A lépcsőfok felületének megnöveléséhez két-két gerenda közé egy sor kékbazalt kockát raktak. A lépcsőfokok így megnövelt felületének köszönhetően a lépcső nagyon enyhe lejtésű, ami kerti lépcsők esetén kifejezetten kívánatos.
Lépcsőszabály: kétszer a lépcsőfok magassága plusz a szélessége 63 cm legyen
A házakban lévő lépcsők egy-egy fokának magassága általában 17-18 cm, a kertben azonban ez legfeljebb 15 cm legyen. Ebből adódik, hogy egy szabadtéri lépcsőfok szélességének legalább 33 cm-nek kell lennie. A számítás alapja a „lépcsőszabály”, amely szerint: 2 x magasság + 1 x szélesség = 60-65 cm; középértéknek vegyünk 63 cm-t. Az ez alapján készített lépcsőkön kényelmesen és biztosan lehet járni.
Lépcsőnk építését azzal kezdjük, hogy az alul lévő kövezett út szintjén vízelvezető folyókát helyezünk el. Ehhez mintegy 30 cm mély árkot ásunk, és abban 12 cm vastag betonalapot készítünk. Erre az alapra helyezzük el azután, kitűző zsinór mentén kellően beállítva, az egyes folyókaelemeket és a csatornához csatlakozó összefolyó idomot. A csatornába 100 mm átmérőjű (DN 100) szennyvízcsővel (KG-cső) csatlakozunk.
Az alsó szint magasságát meghatározó folyóka felülete (kövezett felület) és a faterasz között úgy kell elrendezni a lépcsőket, hogy a fokok magassága azonos legyen. Egy példaképpeni számítás: a magasságkülönbség 1,015 m. Ha ezt 7 fokra osztjuk el, a lépcsőfok magasságára 14,5 cm adódik. Az első lépcsőfokot tehát úgy kell a homokágyba beállítani, hogy felülete a folyóka rácsozata felett 14,5 cm-re legyen.
Amikor az első fok végleges helyén van, jöhet a második lépcsőfokot alkotó gerenda. Ezt úgy helyezzük el, hogy a lépcsőfok szélessége 34 cm, magassága ismét 14,5 cm legyen. A fokokat alkotó gerendák között szabadon maradt részt bazaltkockákkal töltjük ki, amelyeket egyenként rakunk be a homokágyba és kalapáccsal ütögetünk a helyére.
A lépcsőépítés befejezéséül a fokokat oldalt habarccsal rögzítjük és lefolyót alakítunk ki, amelyet szintén bazaltkockákkal burkolunk. A fugákat speciális fugázóhabarccsal töltjük ki.
Jó tanács
A lépcsőfokok alá homokos kavicsból (15-20 cm vastag teherbíró réteg) és homokból álló alépítményt kell készíteni. A lépcsőfokok rendkívül nehezek, ezért lerakásukat legalább két személy végezze. Az első lépcsőfok elülső széle alá tegyünk burkolóköveket, nehogy előrefelé besüllyedjen. A következő fokok mindig az alattuk lévő fok hátsó szélére támaszkodnak.
Kezdődik a lépcsőépítés: 30 cm mély árokba, 12 cm vastag betonalapra elhelyezzük a vízelvezető folyókát.
A folyóka felülete néhány mm-rel a majdani burkolat síkja alatt legyen, hogy onnan biztosan le tudjon folyni a víz. A folyóka egyes darabjait kitűző zsinór mentén állítsuk be.
Az ún. összefolyó idomhoz 100 mm átmérőjű (DN 100) szennyvízcsövet (KG-cső) csatlakoztatunk, amely a csatornába vezet.
A legalsó lépcsőfokot belerakjuk a homokágyba, majd gumikalapáccsal és vízmértékkel pontosan beállítjuk a magasságát. Minden következő lépcsőfok magassága is pontosan ugyanennyi lesz.
Most a második lépcsőtok következik. A két lépcsőfok magasságának és egy fok szélességének az összege 63 cm legyen. A lépcsőfokok közti üres teret burkolókövekkel töltjük ki.
A fugázóhabarcs megbízhatóan, tartósan összeköti a gerendákat és a köveket; száraz keverék formájában, készen kapható.
A kombinált fa- és kőlépcsőt oldalirányban földnedves habarcsból kialakított támasztékkal stabilizáljuk. A jobb vízelvezetéshez a megmaradt kövekből még egy vízelvezető csatornát is ki lehet képezni.