Textil (szőnyeg)- és PVC padlóburkolatok, lerakásuk
Szőnyeg padlóburkolat
A szőnyegpadlók a legelterjedtebb lágy melegburkolatok. Általában nagyméretű tekercsekben vagy lapokban kerülnek forgalomba, számtalan színben és mintázatban. Anyaguk lehet természetes (gyapjú, pamut, kender, esetleg állatszőr, selyem) vagy szintetikus/műszálas (nylon, akril, poliészter stb.). Elsősorban utóbbiak fordulnak elő leggyakrabban.
A szőnyeg két részből, az alsó (gumi vagy jutavászon) alaprétegből és az erre felerősített felső járórétegből (flórból áll). Együttes vastagságuk általában 4-10 mm, de előfordulnak ennél jóval vastagabb szőnyegek is.
A járóréteg szálszerkezete szerint a szőnyegpadló lehet:
- filceit (egyenesen tűzött);
- buklé (hurkolt);
- velúr (egyenesen vágott).
Elsősorban fokozott hangszigetelési igény kielégítése céljából készülnek habalátétes szőnyegpadlók is. A textil padlóburkolatok előnye, hogy jó hő- és hangszigetelők, rugalmasak, halk és puha járást biztosítanak, lerakásuk egyszerű, költségük alacsony. Hátrányuk viszont, hogy kevésbé tartósak (gyorsan kopnak), nem javíthatók (teljes cserét igényelnek), könnyen éghetők, tisztításuk gyakran körülményes. (Napjainkban már léteznek fokozottan kopásálló, éghetetlen, antisztatikus és elemenként cserélhető szőnyegpadlók is.)
5.29. ábra. Szőnyegpadló burkolatok
a) teljes felületen ragasztott szőnyegpadló szárazaljzaton; b) feszített szőnyegpadló
- Hőszigetelés a lábazati falak esetében
- Otthoni textíliák vegyi kezelése – hogyan?
- Veszélyek a lábunk alatt: padlóburkolatok
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A szőnyegpadlók aljzata egyaránt lehet beton, esztrich, szárazaljzat (gipszkarton vagy fa építőlemez) vagy bármilyen már meglévő, jó állapotú szilárd burkolat (5.29/a. ábra). Az alapfelülettel szembeni követelmények megegyeznek a korábban bemutatottakkal; a megfelelő simaság eléréséhez a legtöbb esetben aljzatkiegyenlítő réteget kell kialakítani.
Az aljzathoz történő rögzítés módja alapján a szőnyegpadló lehet:
- ragasztott (szélek mentén vagy teljes felületen);
- feszített;
- szárazon fektetett, „terített”.
A szőnyegpadlók lerakása minden esetben a helyiség pontos felmérésével és a szőnyeg méretre szabásával kezdődik. A padlószőnyegek általában 4-5 m széles tekercsekben kerülnek forgalomba, ebből adódóan a lakások helyiségeiben legtöbbször toldás nélkül lefektethetők. A lerakás módját az alapréteg anyaga határozza meg. A filc és juta alapú padlószőnyeget általában nem szükséges az aljzathoz ragasztani, a gumi és habalátétes szőnyegeket azonban minden esetben ragasztani kell. Kis alapterületű helyiségekben elegendő csak a szélek mentén rögzíteni a padlószőnyeget, fokozott igénybevételű padlók esetén (és padlófűtés felett) azonban teljes felületen le kell ragasztani.
Szélek mentén történő ragasztás
A szélek mentén történő ragasztáshoz általában kétoldalas szőnyegragasztó szalagot alkalmaznak. A leterített és pontosan beállított szőnyeg széleit felhajtják, majd a ragasztószalagot az aljzathoz simítják. Ezt követően a védőfóliát eltávolítják, végül feszesen rásimítják a szőnyeg széleit.
Teljes felületű ragasztás
Teljes felületű ragasztás során először a pontosan „beállított” szőnyeget félig visszagöngyölítik, majd a szőnyeg hátoldalának megfelelő (a gyártó által előírt) ragasztóanyagot fogazott lappal felkenik az aljzatra. A ragasztó szikkadása után folyamatosan és egyenletesen simítva visszagöngyölítik a szőnyeget. Ugyanezzel a módszerrel ragasztják le a szőnyeg másik felét is.
Feszített szőnyegpadlók
Feszített szőnyegpadlóknál először a burkolandó felület (helyiség) kerülete mentén körmös (szeges) vagy tépőzáras alátétléceket rögzítenek (ragasztással vagy dűbelezéssel) az aljzathoz. A kialakult szintkülönbséget az aljzatra terített vékony esztrich-, filc- vagy egyéb alapszövet réteggel egyenlítik ki (5.29/b. ábra). Ezt követően a méretre vágott szőnyeget előbb hossz-, majd oldalirányba megfeszítve elhelyezik. A pontos beállítást a szélek mentén végighaladva végzik.
Terített szőnyegek
A terített szőnyegek fektetése a legegyszerűbb. A pontosan méretre szabott szőnyeget rögzítés nélkül, egyszerűen lefektetik az aljzatra. Legfeljebb a szegélylécek biztosítanak némi stabilitást. A terített szőnyegek nem toldhatok! A falak mentén többféle szegélyezés alkalmazható (fa vagy műanyag szegélyléc, szőnyeggel integrált műanyag léc stb.). Ezeket minden esetben a falszerkezethez kell rögzíteni (ragasztással vagy dűbelezéssel).
A szőnyegpadlók elhelyezése lényegében az épületen belüli munkák utolsó lépése. Ezt megelőzően minden más (festés, mázolás, falburkolás, üvegezés stb.) belső munkának készen kell lennie.
PVC-padlók
A műanyag padlóburkolatok alatt hazánkban szinte kizárólag a PVC-padlókat értjük. Ezek 0,8-4 mm vastag, lemezszerű műanyag padlóburkolatok, melyek 1,8-4,0 m széles tekercsekben vagy lapokban kerülnek forgalomba, sokféle színben, felületi struktúrában. A kis rétegvastagságból adódó kedvezőtlen hangtechnikai tulajdonságok javítása céljából hab-, illetve filcalátétes PVC-padlóburkoló lemezeket, lapokat is forgalmaznak, de a beépítés során külön hangelnyelő alátétlemez is elhelyezhető.
A PVC-padlóburkolatok készítése a lemezek méretre szabásával kezdődik. Kisebb helyiségekben akár toldás nélkül is lefektethetők. Nagyobb felületek esetén úgy kell leszabni a lemezeket, hogy a toldás vonala a padló kevésbé látható részére essen (pl. szekrények, bútorok alá).
5.30. ábra. PVC-padlóburkolat szárazaljzaton
A PVC-padlóburkolatok aljzata általában szilárd, úsztatott aljzatbeton, esztrich vagy szárazaljzat (5.30. ábra). A kis lemezvastagság következtében a burkolat fokozottan érzékeny a felületi egyenetlenségekre, ezért kizárólag aljzatkiegyenlítővel képzett, sima felületre fektethető. A lemezek rögzítése kétféle módon történhet: szélek mentén sávosan vagy teljes felületen ragasztva. Előbbit elsősorban kis felületek burkolása esetén, valamint vékony lemezeknél alkalmazzák.
Nagy felületek és vastagabb (alátétréteges) PVC-lemezek esetén teljes felületű ragasztás szükséges. A szélek menti sávos ragasztást a szőnyegpadlóknál megismert módon, kétoldalas ragasztószalaggal végzik. A teljes felületű ragasztás szintén a szőnyegpadlónál leírtaknak megfelelően történik.
A már lefektetett és pontosan beállított lemezeket félig visszahajtják, majd az aljzat felületét a gyártó általjavasolt (vizes diszperziós vagy oldószeres) ragasztóanyaggal vonják be. A ragasztó szikkadását követően a PVC-lemezt folyamatosan az aljzathoz simítják. Ehhez hasonlóan ragasztják le a lemez másik felét is.