Tetőtér helyes beépítése
A tetőtereket manapság két okból építik be: vagy önálló lakást alakítanak ki a tetőtérben, vagy a szintek egybenyitásával növelik meg az alsó szint területét. Mivel tetőtér-beépítés esetében előfordul, hogy a ház már kész, a beépítést ennek adottságaihoz kell igazítani.
A meglévő tetőszerkezettől, a tető típusától és hajlásszögétől függ, hogy a tetőtér-beépítés megvalósítható-e gazdaságosan.
Milyen megoldásokkal találkozhatunk?
Míg más épületszerkezeti részeknél széles megoldási lehetőség áll rendelkezésünkre az egyes forgalmazók kínálati listáját tekintve, addig a fedélszékek kialakítása rég meghonosodott és változatlan megoldásokat jelent. Kialakítás alatt a statikailag szükséges keresztmetszeti vázat értjük, mely alátámasztja a szarufákat, melyek a tetőcserepek súlyát felveszik a cserépléceken keresztül.
(Balra) Ahogy a mellékelt ábra is mutatja, a tető hajlásszöge befolyásolja, hogy mennyire alkalmas a tetőtér a beépítésre. Optimális a 35-55° közötti hajlás. (Jobbra) Minél meredekebb a tető, annál nagyobb a hasznosítható alapterület. 1 230 cm-es belmagasságú terület, 2 100-230 cm belmagasságú terület, 3 csak tárolásra alkalmas terület, 4 térdfal.
- Hőszigetelés a padlástérben
- Tetőtér- egy jó választás!
- Háztető – Sérült cserepek és palák cseréje
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az áthidalt távolságtól függően a szaruzatot a vízszintes gerendákkal alá kell támasztani. Ezen székszelemenek által felvett terheket függőleges vagy ferde oszlopok segítségével az épület teherhordó falazataira át kell adni. Az alátámasztó oszlopok „útban vannak”. A tapasztalt építész természetesen megtalálja azt a megoldást, amellyel az oszlopok elrejthetők vagy jelenlétük elfogadható.
A régebben torokgerendának hívott, és manapság fogópárnak nevezett fedélszéki elem a két különböző síkban lévő szarufát fogja össze vízszintesen. A fogópár az utólagos tetőtéri beépítések zöménél, mint a mennyezet terhét viselő elemként vehető figyelembe.
A tető leggyakoribb formái a következők: nyeregtető, sátortető és manzárdtető.
A nyeregtetőé csak két tetősíkja ferde, ezért megfelelő magasságú hasznos terület áll rendelkezésre.
A sátortetőé négy ferde tetősíkja van, ez a tetőtér kihasználásának hatékonyságát rontja.
A manzárdtető. A tető haj-lása a belmagasságnak megfelelően szinte függőleges, majd az ezt követő szakasz, a tulajdonképpeni tető alacsony hajlású.
Természetesen a tető hajlásszöge fontos. Az eredeti feladatát is figyelembe véve optimális a 35-55° közti hajlás. Minél nagyobb a hajlásszög, annál nagyobb méretű lehet a megfelelő magasságú, hasznos alapterület.
Fontos a tervezés és a tető formája. A tetőtér-beépítés lehetőségét a tető formája döntően befolyásolja. Legalkalmasabb a nyereg-, a manzárd- és a kontyolt tető. 1 nyeregtető, 2 nyeregtető csonkakonttyal, 3 manzárdtető csonkakonttyal, 4 manzárdtető, 5 kontyolt tető, 6 sátortető, 7 kontyolt manzárdtető, 8 félnyeregtető, 9 megemelt fedélszékű nyeregtető.
A meglevő tetőszerkezetet figyelembe kellett venni. A: üres fedélszék, B; torokgerendás fedélszék, C: egy állószékes fedélszék. 1 taréjszelemen. 2 szarufák. 3 födém. 4 torokgerenda vagy fogópár, 5 szelemen, 6 talpszelemen, 7 székoszlop.
Hőszigetelt tető gerince: A korábban gyakran használt, szellőző tető vázlati rajza. A szigetelés és a szaruzat felső síkján elhelyezett nedvesedés elleni szigetelés között lévő résben vezetett levegő a kúpcserepek között távozik a szabadba. A nedvesedés elleni szigetelést a gerinc vonala alatt öt centiméterig vezetik fel.
Szigetelés a tetőtérben
A szarufák fölé helyezett szigetelés előnye, hogy hőhidak nincsenek, a gerendák alulról láthatók. Régi építésű házakban kivitelezése meglehetősen költséges.
A szaruk magasságát kitöltő szigetelésnél a megoldás akkor jó, ha a párazáró fólia (kék) sérülésmentes, a nedvesedés elleni réteg (vörös) a vizet nem ereszti át.
Ha a szaruzat magassága nem elegendő ahhoz, hogy közéjük kellő vastagságú szigetelőréteget helyezzünk el, akkor a hiányzó hőszigetelést a gerendák alá kell beépítenünk.
Padló felújítása
Figyeljünk elsősorban a nedvesség okozta károkra, melyek főleg a falazatba épített gerendavégeken alakulnak ki. Ha szükséges, a gerendákat erősítsük meg vagy cseréljük ki, a födémet pótlólagos gerendák pl. acél tartók beépítésével is megfelelővé tehetjük. A hangszigetelés hatékonyságának növelése érdekében építsünk úsztatott padlószerkezetet.
A légrés mentes csatlakozás mindennek az alapja
Fontos, hogy a párazáró fólia és a nedvesedés elleni réteg a vele határos épületelemekkel résmentesen illeszkedjen. 1 tömítés, 2 párazáró fólia, 3 hosszheveder, 4 helyiség felőli burkolat, 5 hőszigetelés, 6 jó páraáteresztő nedvesedés elleni szigetelő réteg, 7 héjazat, 8 ásványgyapot, 9 pótlólagos szigetelőréteg.
A fóliaréteget átfedő illesztéssel helyezzük fel. 1 hőszigetelő réteg, 2 párazáró réteg, 3 tömítőszalag a fóliák között, 4 a szarufák alsó síkját kiegyenlítő hosszheveder, 5 helyiség felőli burkolat.
Munkálatok a tetőtérben
Tetőtér-beépítés sematikus ábrája hőszigeteléssel, fal- és tetőburkolattal, válaszfallal, valamint a tető és a padló közti térdfallal. A tető alatti lakóteret megnövelhetjük, ha a fedélszéket térdfalra építjük.
Hozzájárulás a kellemes lakókörülmények megteremtéséhez: a tetőszigetelés
A tető szigetelése döntő hatással van a lakótér klímájára. Mi ennek az oka? A -10 Celsius-fokos téli hidegben a tetőtérben +20 Celsius-fok van, azaz a hőmérsékletkülönbség 30 Celsius-fok. Ehhez kell a tetőszerkezet épületelemeinek alkalmazkodnia, károsodás nélkül ellenállnia.
A levegő páratartalma, amely láthatatlan formában jelen van, problémákat okozhat. Ha egy adott páratartalmú levegő lehűl, például egy hidegebb falfelülettel történő érintkezés következtében, a benne lévő pára egy részét már nem tudja magában tartani, és ez a mennyiség víz formájában a szilárd felületeken kicsapódik. Az épületszerkezeti elemekben kicsapódott á víz a hőszigetelés hatékonyságát rontja, az átnedvesedés gombásodáshoz vezet.
Röviden: meg kell akadályozni, hogy a meleg a benne lévő párával a tetőszerkezetbe juthasson.
Amennyiben a hőszigetelő réteg szükséges vastagsága nagyobb, mint a szarufák magassága, akkor a hiányzó vastagságú hőszigetelést a gerendák alatt kell elhelyezni. A lég- és párazáró réteget a belső tér felőli oldalon a szarufák alsó síkjában építik be. Fontos, hogy a szigetelőanyag és az épületelemek csatlakozási pontjai és élei hézagmentesen záródjanak.
A tetőcserepek alsó felületéről víz kerülhet a hőszigetelésre, ezért ennek elkerülésére a kettőjük közé nedvesedés elleni szigetelő réteget kell beépíteni. Ezen szigetelő réteg és a hőszigetelés között kettő-öt centiméter vastag szellőző réteget kell hagyni a hőszigetelés kiszellőzésére és a nyári felmelegedés elvezetésére. A levegő a szellőző rétegben felfelé mozog, az eresznél lép be és a kúpcserépnél távozik. Tehát ezeken a helyeken megfelelő méretű nyílást kell hagynunk.
Amennyiben a hőszigetelés a szarufák magasságát teljesen kitölti, akkor a szellőztető réteget egyéb megoldással kell pótolnunk. A megoldás az, hogy a nedvesedés elleni réteget, mely ebben az esetben közvetlenül érintkezik a hőszigeteléssel, olyan anyagból kell építeni, mely a molekuláris nagyságú párát átengedi, de a közvetlen vizet nem.
Tetősíkba épített ablakok
Néhány épületfizikai problémára megoldást kell találni: a tok mentén el kell kerülni a hőhidak kialakulását, a párazáró réteget – mely megakadályozza, hogy a nedves beltéri levegő a tetőszerkezetbe áramoljon – gondosan, hézagmentes illesztéssel kell csatlakoztatni a tokhoz.
A tetőtérben szigetelőanyagként valamennyi hatóságilag engedélyezett terméket használhatjuk. A hatósági engedéllyel nem rendelkező termékek használata nem ajánlott, mert a biztonság, az élettartam és a gazdaságosság terén kívánnivalót hagyhatnak maguk után. Figyeljünk a hőszigetelő anyag hővezető-képességére is. Minél nagyobb a hővezető-képességet jelző szám, annál kisebb az adott vastagságú anyag hőszigetelő-képessége. Leggyakrabban a 040-es hőszigetelő-képességű termékcsoportot használják.
A gerendák közti teljes szigeteléssel kiküszöbölhetjük azt a problémát, miszerint legalább két centiméter vastag szellőző rétegre van szükség. Ez az eljárás számos problémát megold, egyszerűbbé és olcsóbbá teszi az építkezést, nem utolsó sorban azért, mert utólagos beépítés esetén és jó állapotú héjazat mellett nem kell a nedvesedés elleni réteg miatt a cserépléceket is lebontani.
A szárazat fölé elhelyezett szigetelés előnye, hogy a tetősík-ablakokat a héjazatba építik be. Vegyük figyelembe a hatósági előírásokat! A tetőtér-beépítése engedélyhez kötött, a szabványokat és építési előírásokat maradéktalanul be kell tartani. Tanácsos még a tervezés megkezdése előtt az illetékes engedélyező hatóságot felkeresni, s megtudni, mire kell ügyelnünk, így megkönnyítjük helyzetünket.
A megfelelő megvilágítás
Fontos szempont, hogy menynyi természetes fényt kap a tetőtér. Ennek érdekében az ablakok összfelülete nem lehet kevesebb az átlagos határértéknél, azaz a lakóterület 1/8-ánál, 1/10-énél. Az ablakok méretét a helyiség mérete, mélysége, valamint a szemközti telek beépítettsége is befolyásolja. A kellemes lakókörnyezetek elérése érdekében az is fontos, hogy a beáramló fény és hő mennyiségét a forró nyári napokon szabályozni tudjuk.
Egyszerű megoldások központi fűtés esetén
A tetőtér fűtését a legtöbb régi háznál a központi fűtésre való csatlakozással oldhatjuk meg. Ez vonatkozik a melegvíz-ellátásra is. Ahol nem oldható meg, ott lokális fűtést, illetve melegvíz-ellátást kell alkalmazni. Külön készüléket kell a tetőtérben beépíteni, melynek előnye, hogy a melegvíz útja lerövidül, és az alulfűtöttség problémájával nem kell foglalkozni.
Megfelelő szellőztetés, kellemes klíma
Emelkedő ablak szellőzése, golyamatos szellőztetés a tokon keresztül, billenő ablak szellőzése.